Cargill'den ek yatırıma mola

Cargill'in, Danıştay'ın, üzerinde mısır işleme tesislerinin bulunduğu alanın 'Özel Endüstri Bölgesi' ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürütmesini durdurmasının ardından...

BURSA- Cargill'in, Danıştay'ın, üzerinde mısır işleme tesislerinin bulunduğu alanın 'Özel Endüstri Bölgesi' ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürütmesini durdurmasının ardından, planladığı ek tesis yatırımını askıya aldığı belirtildi. Cargill A.Ş. Proje ve Yatırım Müdürü Kemal Özbelli, Danıştay 10. Dairesi'nin, 20 Mart 2006 tarihli kararının ardından 30 milyon dolarlık ek tesis inşaatını durdurduklarını belirtti.
Özbelli, 5 Temmuz 2005'te çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile Cargill'in de içinde bulunduğu 250 dönümlük bölgenin 'Özel Endüstri Bölgesi' ilan edilmesinden sonra mevcut fabrika için izinlerin tamamlandığını anımsatarak, şunları kaydetti: "İzinlerin ardından Orhangazi fabrikamızın rezerv bölümünde yaklaşık 30 milyon dolarlık ek tesis inşaatımıza başladık. Daha sonra Bakanlar Kurulu kararına çeşitli sivil toplum örgütlerinin açtığı davaya Danıştay'ın geçtiğimiz günlerde yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle 30 milyon dolarlık ve yeni istihdamlar yaratacak olan ek tesis inşaatımızı da aynı gün durdurmak zorunda kaldık."