Cargill'e yargıdan iyi haber

Verimli tarım arazisi üzerine kurulduğu gerekçesiyle 20 Ekim'de Bursa Valiliği tarafından faaliyeti durdurulan Cargill'in Orhangazi'deki tesisleri yeniden faaliyete geçecek.

İSTANBUL - Verimli tarım arazisi üzerine kurulduğu gerekçesiyle 20 Ekim'de Bursa Valiliği tarafından faaliyeti durdurulan Cargill'in Orhangazi'deki tesisleri yeniden faaliyete geçecek. Cargill'den yapılan açıklamada, söz konusu idari işlemin iptali için Bursa 1. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, mahkemenin 30 Kasım'da şirketin üretim faaliyetinin durdurulmasının hukuken yanlış olduğuna karar verdiği, bu nedenle de yürütmenin durdurulması kararı aldığı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: "Bu yargı kararına göre, Orhangazi tesisimizin üretim faaliyetine yeniden başlayabilmesi için hukuki zemin oluşmuştur. Dolayısıyla, Bursa Valiliğinin alınan kararı uygulaması ile tesisimiz yeniden üretime geçecektir.
'İdare ve yargı kararlarına uyacağız'
Cargill'in Orhangazi'deki faaliyetinin hukuki herhangi bir aykırılık taşımadığını ortaya çıkaran bu gelişme, ülke ekonomisine ve çevresine bu denli katkıları olan ve tamamen idarenin verdiği yasal izinlerle kurulup faaliyetini yedi senedir sürdüren işletmemiz, Cargill çalışanları, Türk çiftçisi, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizden oluşan binlerce aile adına son derece sevindiricidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk idaresinin ve yargısının kararlarına harfiyen uyacağımızı tekrar belirtmek isteriz."