Cargill'i kurtaracak yasa tamam

Danıştay kararıyla üretim faaliyetleri bir ay önce durdurulan ABD'li ünlü gıda devi Cargill şirketinin Bursa Orhangazi'de birinci sınıf tarım arazisi üzerine kurulan fabrikasını kurtarmak amacıyla...

ANKARA - Danıştay kararıyla üretim faaliyetleri bir ay önce durdurulan ABD'li ünlü gıda devi Cargill şirketinin Bursa Orhangazi'de birinci sınıf tarım arazisi üzerine kurulan fabrikasını kurtarmak amacıyla AKP'li Altan Karapaşaoğlu tarafından verilen yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır, af düzenlemesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.
Görüşmelerde en büyük muhalefeti AKP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır yaptı. Cargill'i affa ilişkin maddenin Anayasa'nın 14. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle yasa teklifinden çıkarılması için önerge veren Yalçınbayır, Cargill ve benzer şirketlerin kapatılması konusunda verilen yargı kararlarının iki yıldır uygulanmadığını hatırlattı. Cargill'in faaliyetinin sürmesi için 2002'de Bülent Ecevit hükümetince çıkarılan prensip kararının AKP hükümetince de benimsendiğini kaydeden Yalçınbayır, kararı 'kanunsuz' diye niteledi.
Faaliyet için başvuru yeterli
Yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, 11 Ekim 2004'ten önce izinler alınmadan tarım dışı amaçla kullanıma açılmış birinci sınıf arazileri üzerindeki işletmeler affedilecek.
Buna göre, yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını izleyen bir yıl içinde Tarım Bakanlığı'na başvuranlar, söz konusu arazilerin metrekaresine 5 YTL ödeyerek kullanımı yasal kılacak. Tesislerin yapı kullanma izni, arazilere ilişkin imar planı gibi diğer yasal işlemler için de iki yıl süre tanındı. Bakanlığa başvuru tarihinden itibaren işlemeye başlayacak iki yıllık sürede, başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edebilecek. Böylece ekimde faaliyetleri durdurulan Cargill, yeniden faaliyete geçebilecek.