Cari açığa enerji dopingi

Enerjinin cari açığa etkisinin yüzde 2.5 olduğunu söyleyen Babacan, "Fiyat düşmeyip bu seviyede kalsa da iyi olur" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, enerji fiyatlarındaki artışın, cari işlemler açığına etkisinin büyüklüğüne dikkati çekerek, "Enerji fiyatlarının, bırakın düşmeyi bu seviyelerde durması bile, hem cari işlemler açığına hem de enflasyona olumlu etkide bulunur" dedi.
NTV'de bir programa katılan Babacan, bu yılki enerji ithalatının 28-29 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceğini, fiyatlardaki artışın geçen yıl 9 milyar dolar, bu yıl ise 13.5 milyar dolar ek maliyet getirdiğine dikkat çekti. Babacan, enerji fiyatlarının cari açığa etkisini, "Enerji fiyatları 2002 yılından bu yana hiç değişmeseydi, geçen yılki cari açığın gayri safi milli hasılaya (GSMH) oranı yüzde 3.9 olacaktı, bu yılki cari açığı ise yüzde 4 olarak kapatacaktık" diye açıkladı. Babacan, geçen yıl cari açığın GSMH'ya oranının yüzde 6.4 olduğunu hatırlattı, "Buna göre enerjinin cari açığa etkisi 2.5 puan oldu" dedi.
Yatırım malına hücum
Babacan, son üç-dört yılda YTL'deki değerlenmeye rağmen ihracat artışının sürdüğünü ve bu yıl 80 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi. İthalatın ise önemli bir kısmının yatırım mali ithalatı olduğunu vurgulayan Babacan, geçen yılki yatırım malı ithalatın 20 milyar doları geçtiğini, bu yılki rakamın ise geçen yılın çok daha üstünde gerçekleşeceğini vurguladı. Babacan, "Geçen yıl, yatırım malı ithalatı daha aşağıda olsaydı cari açık da yüzde 1.5 oranında düşük çıkardı" dedi.
Babacan, doğrudan yabancı sermaye girişiyle, uzun vadeli kredileri topladıkları zaman cari açığın fazlasıyla kapandığını da vurguladı. Bakan Ali Babacan, "İlk altı aydaki özel sektör yatırımları reel olarak, geçen yıla göre yüzde 21 oranında artış gösterdi. Özel sektör yatırıma artan oranda devam ediyor" şeklinde konuştu.
Özel sektör borcu takipte
Borçlanmanın kamu yerine özel sektör tarafından gerçekleştirilmesinin her zaman daha iyi olduğunu, çünkü özel sektörün borçlanmada daha kontrollü olduğunu belirten Babacan, özel sektörün dış borcunun Merkez Bankası'nın rezerv denetimi açısından çok önemli olduğunu, Merkez Bankası'nın sadece kamuya değil, özel sektörün dış borcuna da baktığını ve özellikle özel sektörün kısa vadeli dış borcunun da bu çerçevede önemli olduğunu ifade etti. Özel sektörün dış borcunun dikkatli takip edildiğini belirten Babacan, özel sektörün dış borcunun artmasıyla ilgili bir kaygı taşımadıklarını vurguladı.
'Enflasyon tek hane olur'
Babacan, mevsimsel yükselmelere rağmen, yıl sonu enflasyonunu yüzde 10'un altında beklediklerini belirtirken, gıda harcamalarının etkisiyle ekimde de enflasyonun yüksek çıkabileceği uyarısında bulundu, enflasyonla mücadelenin bir numaralı hedef olduğunun altını çizdi. Babacan, gıda harcamalarının etkisiyle ekim ayında da enflasyonun yüksek çıkabileceği uyarısında bulundu.
IMF, 9 Ekim'de geliyor
Bu arada IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, IMF Heyetinin, ekonomik programın uygulamasındaki gelişmeleri görüşmek için 9-20 Ekim tarihleri arasında Türkiye'ye geleceğini yazılı açıklamayla duyurdu.Tarama bitiyor
Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomideki başarısının, AB sürecindeki pozisyonunu da güçlendirdiğine vurgu yaparak, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in, kendisiyle yaptığı görüşmede, müzakereleri yürüten teknik ekibin kalitesinden son derece memnun olduğunu ifade ettiğini söyledi. Babacan, "Önümüzdeki hafta cuma günü itibarıyla tarama süreci tamamlanacak" derken, tarama sürecinin bitirilmesinin ardından, tek tek fasıllar üzerindeki müzakerelerin başlayacağını belirtti. Müzakere sürecinde tüm üye ülkelerin tek tek onaylarının gerekeceğini işaret eden Babacan, "siyasi bir süreç olmasaydı, Türkiye üç-dört yılda tüm müzakereleri tamamlayarak tam üyeliğe hazır hale gelirdi" dedi.