Cari açık 6 yılın en düşük seviyesinde

Cari açık 6 yılın en düşük seviyesinde
Cari açık 6 yılın en düşük seviyesinde
Ağustos'ta cari açık 163 milyon dolar ile Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Cari açık Ocak-Ağustos döneminde 25,67 milyar dolar oldu.

İSTANBUL - Türkiye 'nin ödemeler dengesinin "fazla" vereceği yolundaki beklentilere karşın, Ağustos ayında da "açık" verdi. Merkez Bankası verilerine göre, ağustos ayında cari işlemler açığı, geçen yılın aynı ayına göre 2.06 milyar dolar azalarak 163 milyon dolar olarak gerçekleşti. Banka ve aracı kurum ekonomistleri 50 milyon dolar fazla bekliyordu. Böylece, oniki aylık cari işlemler açığı 43.05 milyar dolar oldu.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 2.6 MİLYAR DOLAR DÜŞTÜ 

Ödemeler dengesindeki 2 milyar doları aşan azalma, dış ticaret açığının, bir önceki yılın aynı ayına göre 2.6 milyar dolar birden düşmesi etkili oldu. Turizm gelirlerindeki düşüşe bağlı olarak, hizmetlerden kaynaklanan net gelirler ise 583 milyon dolar azalarak 3.95 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye'deki portföy yatırımlarında Ağustos ayında 1.48 milyar dolarlık net çıkış yaşandı. Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 347 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında da 393 milyon dolar net satım yaptı. Ayrıca, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar 307 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.Parasal olmayan altın kalemi altında, 260 milyon dolar net ithalat gerçekleşti. Ağustos’ta net hata noksan 1 milyar 430 milyon dolar oldu.

DHA

bigPara.com