Cari açık 70 milyar doların altına indi

Cari açık 70 milyar doların altına indi
Cari açık 70 milyar doların altına indi
Yılın ilk dört ayında cari açık, dış ticaret açığındaki azalışa paralel olarak, geçen yılın aynı dönemine göre 8.1 milyar dolar azalarak 21.2 milyar dolara indi

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre nisan ayında cari açık 4.9 milyar dolar ile beklentilere paralel gerçekleşti. 6 aydır üst üste daralan 12 aylık kümülatif açık ise Mayıs 2011’den bu yana ilk kez 70 milyar doların altına indi. Ocakta 76.9, şubatta 75.2, martta 71.8 milyar dolar olan kümülatif açık, nisan ayında 69.2 milyar dolara düştü. 2011 yılı cari açığı 77.3 milyar dolar olmuştu. Cari açıktaki düşüşte, dış ticaret açığının 6.5 milyar dolar azalarak 21.9 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 708 milyon dolar artarak 2.9 milyar dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 729 milyon dolar azalarak 2.7 milyar dolara gerilemesi etkili oldu.

Çağlayan : Gündemden düştü
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla artık Türkiye ’de cari açığın konuşulan bir konu olmaktan çıkacağını kaydetti. Bu yıl ilk 5 aylık ihracatın 60 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, “Son 12 aylık ihracatımızın 140 milyar doların üstüne çıkması ve diğer veriler öncü göstergelerdir. Diğer taraftan, ithalatımızın azalması da aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, yatırımlarla daha fazla düşerek devam edecek. Cari açık konusu, geçenlerde dünyanın çok önemli değerlendirme yapan ekonomistlerinin de ortaya koymuş olduğu ifadelerde olduğu gibi, Türkiye’de gündemden düşmüştür” dedi.

bigPara.com