'Cari açık başarımızın çelişkisidir'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, cari açığın ekonominin yumuşak karnı olduğuna işaret ederek, "Cari açık bizim başarımızın çelişkisi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, cari açığın ekonominin yumuşak karnı olduğuna işaret ederek, "Cari açık bizim başarımızın çelişkisi. Dikkatle takip ediyoruz. Aşağı çekilmesi için öncelikli olarak iç tasarrufların artırılması gerekiyor" dedi. CNN Türk'te 'Eğrisi Doğrusu' programına katılan Yılmaz, cari açıkla ilgili şunları söyledi:
"Cari açıkla ilgili endişe kelimesini kullanmıyorum. Ama cari açık her zaman için ekonominin yumuşak karnıdır ve dikkatle takip edilmesi gereken bir husustur. Cari açığın yapısına bakıyoruz, takip ediyoruz, ama hiçbir zaman 'sorun değildir' demiyoruz. Bu açık işlerin iyi gittiği dönemlerde gündeme gelmez ama hava bozulduğunda gereğinden fazla dalgalanma yaratır.
Cari açık bizim başarımızın çelişkisidir. 2001'de krize girdi ekonomi. Bu krizden sonra istikrar tedbirleri alındı ve sonrasında makroekonomik temeller iyileşti. Ancak biz büyüyoruz ve yatırım yapmalıyız. Tasarruf açığını kapatabilmek için dışardan başkalarının tasarrufuna kullanıyoruz. Bu da açık yaratıyor. Dolayısıyla öncelikle içerdeki tasarrufları büyütmeliyiz."
'Maliyeti yüksek'
Merkez Bankası'nın tek görevinin fiyat istikrarı olduğuna işaret eden Yılmaz, "Tek politika aracımız faiz oranlarıdır ve bir kur hedefimiz yok" dedi.
Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturduğunda ilk hissettiği duygunun 'sorumluluk' olduğunu belirten Yılmaz, başkanların gıdasının kredilite olduğuna dikkati çekerek, "Eğer kredibilite eksikse uygulanan program pahalıya mal olabilir. Başkanların kişilikleri ve yaptıkları işler kurumun kredibilitesini artırıyor" dedi.
'27 yıldır mutfaktayım'
'27 yıldır işin mutfağındaydım, önde değildim' diyen Yılmaz, bu nedenle kendisinin belki de bir başkası açısından daha fazla kredibilite inşaasına ihtiyacı olduğunu belirtti ve bu sürecin halen devam ettiğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin dışardan sermaye girişine ihtiyacı olduğunun altını çizerken, "Yabancıların gelmeleri bu ülkeye güveni gösterir. Doğrudan yatırımların ve sermayenin herhangi bir zararını görmüyorum" dedi.
İlk atandığında basına yansıyan ve evinin kapısının önündeki ayakkabı görüntüleriyle ilgili soru üzerine Yılmaz, bu konudaki değer yargısının, konuta ayakkabıyla girmek veya girmemenin 'Ne iyi, ne kötü' olduğu yönünde olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz, "Ben bugün de konutta oturuyorum ve ayakkabımı çıkararak giriyorum. Bu yaşam tarzı, kültürdür. Her zaman iyinin doğrunun ve güzelin arayıcısı olmalıyız. Beni yakından tanıyan üç öğrenci bu sevinci paylaşmak için gelmiş. Ayakkabılarını orda çıkarmışlar, doğru değildi" diye konuştu.Atamalar biran önce yapılmalı
Para Politikası Kurulu ve Genel Müdür Yardımcılığı için iki atamanın halen beklediğini kaydeden Yılmaz, "Atamalarda bir gecikme var ama ben sorun görmüyorum. Umarım iki atama da bir an önce gerçekleşir" dedi.
Merkez Bankası'nın bağımsızlığına da değinen Yılmaz, şöyle konuştu: "Son 5 yıl gösterdi ki herkese iş ve aş hazırlayacak büyüme, istikrarla sağlanır. O da uzun vadeli politikalarla olur. Merkez Bankası operasyonel bağımsızdır. Aldığı kararlar orta ve uzun vadelidir. Kısa vade içgüdüsü depreşmesin, kısa vadeli çıkarları uzun vadelilerin önüne geçirmeyelim diye bağımsızlığa bu kadar çok vurgu yapıyoruz."
Yılmaz, atama sürecinde ilk önerilen isim kendisi de olsa yine bu sorunla karşılaşacağını vurgulayarak, "Piyasalar başkanın tepkisini öğrenmek durumundalar ve oradan da başkanın tahmin edilebilir olup olmayacağına karar verecekler" diye konuştu.