'Cari açık fay hattı'

Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı ve eski TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, cari açığı fay hattı diye nitelendirerek, "Bu fay kırıldığında çok tahribat olur.

İSTANBUL - Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı ve eski TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, cari açığı fay hattı diye nitelendirerek, "Bu fay kırıldığında çok tahribat olur. Dolayısıyla, enerji birikmeden çözülmesinde fayda var" dedi.
Özilhan, Türkiye'de şu anda birçok kesimde cari açıkla ilgili tereddüt bulunduğuna dikkat çekerek, gelecek fonlarla bu açığın finanse edilmesinin uzun süre sürdürülebilir durum olmadığını söyledi. Gittikçe biriken yüksek cari açığın, önemli oranda yüksek yabancı para girişini gerektirdiğini ve bunun gelecekte sorun yaratacağını belirten Özilhan, "Açığın azaltılması için yollar bulunmazsa, bu böyle uzun müddet sürdürülebilir yapı olmaz. Açığı azaltmak için herkesin çaba içinde olması gerek. Bu bir fay hattı... Fay kırıldığı zaman çok tahribat olur. Dolayısıyla, enerji birikmeden çözülmesinde fayda var" dedi. Özilhan, bu konuda kurun önemli bir unsur olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Son dönemlerdeki şikâyetleri, sızlanmaları duyuyoruz. Türkiye'nin ithalatı büyük ölçüde arttı. Ara ve yarı mamul ürünler ithal ediliyor. Bunlar Türkiye'de üretilebilsin ki bu konuda döviz kaybı olmasın. Burada hükümet, büyük oranda ithalata sebep olan ara mamul üretiminde yatırım yapacaklara teşvik verebilir, bunlar için özel yatırım politikası izlemesi gerekebilir." Özilhan, bazı sektörlerin KDV indirimi gibi talepleriyle ilgili de bunların hepsinin 'mikroskop altına alınarak' sektörlerin ileri gelenleriyle tartışılması gerektiğini sözlerine ekledi.