Cari açık mercek altında

Olumlu seyreden ekonomik göstergelere karşın, tahminlerin üzerinde seyreden cari işlemler açığı için ekonomi yönetimi çözüm aramaya başladı.

ANKARA - Olumlu seyreden ekonomik göstergelere karşın, tahminlerin üzerinde seyreden cari işlemler açığı için ekonomi yönetimi çözüm aramaya başladı.
2004 yılında ilk tahminin iki katı düzeyinde 15.6 milyar dolara çıkan cari işlemler açığı, ocak ayında yüzde 73 artışla 1 milyar 640 milyon dolar olarak gerçekleşince, ekonomi yönetiminin ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu geçen cuma günü yapılan haftalık toplantısında ödemeler dengesindeki gelişmeleri ele aldı ve açığın öngörülen düzeyde tutulması için alınabilecek önlemleri tartışmaya açtı.
Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye, Hazine ve Merkez Bankası bürokratlarının da katıldığı toplantıda, Türk Lirası'nın değer artışının son dönemde hızlanması nedeniyle ihracat-ithalat dengesindeki olumsuz değişime dikkat çekildi ve kurlara müdahale yöntemleri önerileri dinlendi. Cari açığın öngörülen rakamlarda tutulması için ithalat üzerinde talebi kısıcı düzenlemelerden çok, kurlar üzerinde etkili olabilecek önlemler üzerinde duruldu.
'100 milyon dolar alsın'
Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar açıkladığı döviz alım ihalelerine ilişkin 40 milyon dolarlık alım miktarının 100 milyon dolara çıkartılması önerisi geldi.
Ancak, Merkez Bankası'nın döviz alım ihaleleriyle ilgili uygulamasını 'yıl sonuna kadar' ibaresiyle açıkladığı anımsatılırken, alım miktarının artırılmasının kurlarda beklenen etkiyi yapmayabileceğine de dikkat çekildi. Merkez Bankası'nın aşırı dalgalanma olmadıkça doğrudan müdahalede bulunmama ilkesine de vurgu yapılırken, dövizle ilgili daha geniş kapsamlı düzenlemelere gidilmesi gereğine işaret edildi.
Kamunun yüksek düzeyli dövizli borç geri ödemelerinin, büyük miktarda dövizle işlem yapan kamu kuruluşlarının piyasayı etkilemesinin önüne geçilmesi, kurlardaki yükselişin döviz tevdiat hesaplarında çözülmeye yol açması gibi etkilerin de gözlenmesi gerektiği vurgulandı.