Cari açık Ocak'ta 6 milyar dolar oldu

Cari açık Ocak'ta 6 milyar dolar oldu
Cari açık Ocak'ta 6 milyar dolar oldu
Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre Ocak ayında cari işlemler hesabı 6 milyar dolar açık verdi. Piyasa beklentisi açığın 5.4 milyar dolar olması yönündeydi.

Türkiye 'nin büyümesinin son dönemde yavaşlama işaretleri göstermesine rağmen cari açığın düşüş eğilimine girmemesi uzmanlar tarafından olumsuz olarak değerlendiriliyor.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, "Ocak ayındaki sanayi üretimin hızlı artmamasına rağmen, cari açığın 2011'dekine benzer seyir izlediğini görüyoruz. Sanayide ve iç tasarruflarda ciddi bir yapısal değişim yaşanmadan, hem ekonomide büyüme hem de cari açığı kısma beklentisinin aynı anda sağlanmasının kolay değil" dedi.

Besimoğlu cari açığın finansmanı tarafında da piyasalardaki likiditenin durumunun çok çalkantılı olacağını, dışarıdan paranın gelmesi ve büyümeyi ileri doğru atmaya çalışmanın, cari açık problemini 2013'e de sarkıtacağına dikkat çekti.

Besimoğlu, artan enerji fiyatlarının da yansıtılmasıyla önümüzdeki dönemde TÜFE de yukarı yönlü bir seyir izlenebileceği uyarısında bulundu.( hürriyet )

bigPara.com