Cari açıkta devlerle yarışıyoruz

Türkiye bu yıl kendi rekorunu kıracağı cari işlemler açığında, dünyanın dev ülkeleriyle yarışıyor. Milli gelir büyüklüğü açısından 20'nci sırada bulunan Türkiye, Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre milli geliri beş kat daha büyük İtalya kadar cari açık verecek.

ANKARA - Türkiye bu yıl kendi rekorunu kıracağı cari işlemler açığında, dünyanın dev ülkeleriyle yarışıyor. Milli gelir büyüklüğü açısından 20'nci sırada bulunan Türkiye, Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre milli geliri beş kat daha büyük İtalya kadar cari açık verecek. Hatta Türkiye'de yapılan tahminlere göre ise İtalya'yı da geride bırakacak.
IMF'nin 181 ülke için yaptığı tahminlere göre Türkiye bu yıl 25.5 milyar dolar olarak gerçekleşmesi beklenen cari işlemler açığıyla, 25.6 milyar dolarlık açık vermesi beklenen İtalya'nın hemen altında 7'nci sırada olacak. Ancak temmuz itibarıyla son bir yılda 29.6 milyar dolar olan açığın, bu yıl sonunda 25.6 milyar dolara inmesi, bu yılın ağustos-aralık dönemindeki toplam açığın 4.8 milyar dolarda kalmasına bağlı bulunuyor. Geçen yılın son beş ayında Türkiye 8.8 milyar dolar cari açık vermişti. Bu yılın ilk yedi ayında yüzde 46 büyüyen cari işlemler açığı, kalan beş ayda geçen yılla aynı kalsa bile açık 29.6 milyar dolar olacak ve Türkiye İtalya'yı geride bırakarak dünyanın 6'ncı en yüksek cari açığını veren ülkesi olacak.
Milli gelir de beşe katlanacak
Türkiye'nin bu yıl milli gelirinin 378 milyar dolar, İtalya'nın gelirinin ise 1 trilyon 841 milyar dolar olması bekleniyor. Buna göre Türkiye ekonomisi kendisinden beş kat daha büyük bir ülke olan İtalya kadar bir cari açığı finanse etmek zorunda kalacak.
IMF'nin 25.5 milyar dolar olan ve Türkiye'deki tahminlerin oldukça altında kalan cari açığı GSMH'nin yüzde 6.7'si oranında bir büyüklük oluşturuyor. Türkiye'de yapılan tahminler ise yüzde 7'nin üzerine işaret ediyor. Bu yıl 181 ülkeden 103'ü cari işlemler açığı verecek. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da en büyük açığı 869.1 milyar dolarla ABD'nin vermesi bekleniyor. ABD bu haliyle diğer 102 ülkenin neredeyse iki katı bir cari açığı finanse edecek.