Cari açıkta hükümetin hedefi zor

Önceki yıllara ait veriler ve bu yılın ilk üç ayında rekor düzeyde gerçekleşen cari işlemler açığı, Türkiye'nin cari açığının tahminlerin üzerine çıkarak 18 milyar doları aşacağını gösteriyor.

ANKARA - Önceki yıllara ait veriler ve bu yılın ilk üç ayında rekor düzeyde gerçekleşen cari işlemler açığı, Türkiye'nin cari açığının tahminlerin üzerine çıkarak 18 milyar doları aşacağını gösteriyor.
Merkez Bankası'nın verilerine göre ekonomide yıllık açığın yaklaşık üçte biri, yılın ilk üç ayında veriliyor. Bu yılın üç ayında gerçekleşen 6.3 milyar dolarlık açık rakamı, eğer kurlarda çok önemli bir sıçrama yaşanmaz ve ekonomi beklenmedik şekilde durgunluğa girmezse yıl sonunda 18 milyar doların üzerinde açığın habercisi olarak değerlendiriliyor.
Hükümetin öngördüğü 10.6 milyar dolarlık açık hedefinin yüzde 60.4'ü, yılın ilk 3 ayında tüketilmiş oldu. Ancak 11 Mayıs'ta IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun ele alacağı yeni stand by çerçevesinde açık revize edilecek. IMF, bu yıl için 15.3 milyar dolarlık cari işlemler açığı tahmin ediyor. Üç aylık dönemdeki açık, IMF tahmininin yüzde 41.3'üne
ulaşıldığını gösteriyor. Bu tahminin tutması için bile kalan
3 çeyreklik dönemin her birinde ortalama cari açığın 2.9 milyar dolarla geçen yılın altında tutulması gerekiyor.