'Cari işlemler açığı risk'

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Prof. Kenneth Rogoff, Türkiye'nin, makroekonomik iyileşme ve siyasi istikrar sonucu uluslararası piyasalardaki kredibilitesinin yükseldiğini söyledi.

ANKARA - Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Prof. Kenneth Rogoff, Türkiye'nin, makroekonomik iyileşme ve siyasi istikrar sonucu uluslararası piyasalardaki kredibilitesinin yükseldiğini söyledi. Rogoff, iki-üç yıl öncesine göre daha parlak bir resim çizen Türkiye'de ekonominin iki riskine dikkat çekerek, "İki buluttan biri cari işlemler açığı, diğeri esnek olmayan reel ücret düzeyi" dedi.
Harvard Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan, dünyanın önde gelen ekonomistleri arasında gösterilen Prof. Kenneth Rogoff, Türkiye ekonomisine ilişkin soruları yanıtladı. Doğal kaynak zengini olmamasına rağmen Türkiye'nin güçlü bir ekonomik büyüme sağladığını söyleyen Rogoff, 'ufuktaki bulutlar' olarak nitelendirdiği riskler konusunda şunları söyledi:
"Ufukta iki bulut görünüyor, bunlardan birisi, yüzde 6'lar düzeyindeki cari işlemler açığıdır. Doğrudan yabancı sermaye girişindeki artışla finanse edilmesine ve bir sıkıntı görülmemesine karşın, yüksek düzeydeki iç ve dış borç yapısı, cari işlemler açığında huzursuz bir durum yaratıyor. Küresel olumsuz bir gelişmenin neden olabileceği borç kaynaklı bir ekonomik kırılganlığa dikkat etmek gerekir. Ufuktaki ikinci bulut, güçlü ekonomik büyüme sürecindeki durgun, esnek olmayan reel ücret düzeyi. Bu, sadece Türkiye'nin değil, Çin ve Hindistan dışındaki ülkelerin de sorunu. Ücretler, Çin ve Hindistan dışındakilerin rekabetine imkân tanımıyor, yeterli düzeyde esnek ücret sistemi bulunmuyor."