Carrefour bizi AB'ye aldı

CarrefourSA'nın Türkiye'deki 12'nci mağazası İstanbul Maltepe'de Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. 80 milyon avro harcanarak yapılan ve bin 400 kişiye iş olanağı sağlayan hipermarketin açılış töreninde konuşan...

İSTANBUL - CarrefourSA'nın Türkiye'deki 12'nci mağazası İstanbul Maltepe'de Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. 80 milyon avro harcanarak yapılan ve bin 400 kişiye iş olanağı sağlayan hipermarketin açılış töreninde konuşan Carrefour'un yeni CEO'su Jose Luis Duran, 2007 yılına kadar 5 bin kişiye daha iş sağlayacakları sözünü verdi. Duran, "Bu ülkeye güveniyoruz. Türkiye bizim için Avrupa'ya girdi" dedi.
Duran, Sabancı Grubu ile 1996 yılında kurdukları ortaklığın bir arkadaşlığa dönüştüğünü anlatarak, bugün CarrefourSA'nın Türkiye'de 12 hipermarket, 7 Champion süpermarket ve 200'ü aşkın diğer marketlerinden oluştuğunu, bu mağazaların yılda 1 milyar dolar ciro elde ettiğini söyledi. Duran, Türkiye'deki başarılarının çok yatırım yapmalarından kaynaklandığını, kriz dönemlerinde ve ülkenin geçmişe dayalı tereddütlerine karşın 800 milyon doları aşkın yatırım yaptıklarını açıkladı.
Avrupa'nın en büyüğü Merter'e
2007 yılına kadar yatırımlarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini ve sadece 2005 yılında 500 milyon dolar tutarında revize yatırım yapacaklarını da vurgulayan Duran, Türkiye'nin 2007 yılında Merter'deki projeleriyle Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezine sahip olacağına da dikkat çekti. Duran yeni yatırımlar konusunda Başbakan Erdoğan'dan da destek istedi.
Duran şöyle konuştu: "CarrefourSA'nın geleceğine olduğu kadar Türkiye'nin geleceğine de güveniyoruz. Şimdi senede bir mağaza yerine 5 mağaza açıyor olmalıydık. Bunu gerçekleştireceğimize inanıyor ve yardım edeceğinizi de biliyorum. Bu ülkenin gücüne ve potansiyeline inanıyorum."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanacağı sözünü verdi ve yatırımların önüne engel koymaya çalışanları vatan haini ilan etti. Erdoğan, "Size engel olmaya kalkanlara biz engel oluruz. Siz yeter ki yatırım yapın" güvencesini verdi. Erdoğan, Türkiye'nin geçen yıl yerli ve yabancı yatırımda çok ciddi bir patlama gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "Bu, güven ve istikrardandır. Güven ve istikrar olmazsa, bu yatırımlar Türkiye'de yapılamaz, yapılmaz" diye konuştu.
'Küçük esnaf da birleşebilirdi'
Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Sakıp Sabancı ile en son Bayrampaşa CarrefourSA'yı açtıklarını hatırlatarak, şimdi ise başbakan olarak buranın açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın kendisine '3 tane daha alışveriş merkezi açacaklarını' söylediğini ve şirketin 300 milyon avroluk yeni yatırım planlaması bulunduğunu ifade ederek, bu konuda ellerinden gelen bütün desteği vermeye hazır olduklarını aktardı. Erdoğan, "Ülkemde taş üstüne taş koyanın önüne engel koyana biz engel koyarız. Şu anda bu tesislerde 1400 eleman istihdam ediliyor. Böyle bir şeyi engellemek adeta ihanettir" açıklamasını yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransız dostlarını Avrupa Birliği (AB) ailesi içinde böyle yatırımlarda yalnız koymayacaklarını da sözlerine ekledi. Bu tür büyük alışveriş merkezleri nedeniyle küçük esnafın zarar gördüğü yönünde eleştiriler olduğunu hatırlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, küçük esnafın da bir araya getirilerek, güçlerinin birleştirilebileceğini sözlerine ekledi.
'Daha çok açılış gelecek'
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konuşmasının başında, "Ankara'da sayın Başbakan'a 'Bir temel atmaya gelir misiniz?' diye sordum. O da bana 'Açılış getir' demişti. Biz size daha çok açılışlar getireceğiz'' diye konuştu. Güler Sabancı, yine Başbakan Tayyip Erdoğan'a hitaben şunları söyledi: "Sizin liderliğinizde, ülkemiz büyük bir fırsat yakaladı. Türkiye, bütün belirsizlikleri ve istikrarsızlıkları geride bıraktı."
Sabancı,grup olarak başta CarrefourSA olmak üzere, bütün işleriyle koşarak ve coşarak büyümek ve yatırımlar yapmak istediklerini söyledi. Güler Sabancı, 2005'te sadece mevcut işlere 550 milyon doların üzerinde yatırım planladıklarını belirterek, "Sürekli yatırım yapmayı ve büyümeyi hedefliyoruz. Moralliyiz. Sanayiciler ve işadamları olarak ilk defa önümüzü görüyoruz. Yakalanan istikrar ortamı sürdüğü sürece büyük yatırımlar da sürecek" açıklamasını yaptı.
50 milyon avroluk yatırımla faaliyete geçen CarrefourSA Maltepe Park Hipermarket ve Ticaret Merkezi, 71 bin metrekare alan üzerine kurulu ve 10 bin 500 metrekarelik hipermarket satış alanına sahip. CarrefourSA hipermarketi de, 500 personel ve 50 kasa ile hizmet verecek.