Carrefour hızlı büyüyecek

Fransız Carrefour ile adım attığı perakende sektöründe 10 yılı geride bırakan Sabancı grubu önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme öngörüyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı...

İSTANBUL - Fransız Carrefour ile adım attığı perakende sektöründe 10 yılı geride bırakan Sabancı grubu önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme öngörüyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Carrefour-Sabancı işbirliğinde 10 yılda geldikleri yeri, önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarmayı planladıklarını belirtti.
Sabancı, Türkiye'nin ekonomik istikrara kavuşması, büyümenin sürdürülüyor olması ve Avrupa'ya daha da yaklaşılmasının, perakendecilik gibi sektörleri cazip kıldığını, artan gelir düzeyi ve tüketici bilincinin sektörü büyüttüğünü ifade etti. Sabancı olarak perakendeciliği ana işlerinden biri olarak kabul ettiklerini belirten Sabancı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Perakendeyi stratejik olarak ana iş kolumuz ve büyümeyi arzu ettiğimiz işlerimizden biri olarak kabul ediyoruz. 1996 yılında başlayan ortaklığımız bu yıl 10. yılına giriyor. Başarıyla götürdüğümüz bu işbirliğinde 10 yılda geldiğimiz yeri önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Ortaklığı başarılı kılan ortakların o işe ve o konuya aynı gözle bakabilmesidir. Bizi sevindiren Carrefour ile birlikte aynı yöne bakıyor olmamızdır. Bizi memnun eden Türkiye'nin, Carrefour'un büyüme planı olan beş ülkeden biri olması."
Ağustosta borsada
Büyük mağazalara ilişkin yasa taslağı konusunda ise Sabancı, "Bu yasayı arada bir diriltip gündeme getirenler kayıt dışını isteyenlerdir. Türkiye için yanlış, gereksizdir. Bu yasa Türkiye için talihsizliktir. Bu taslağın yasalaşacağına, olacağına inanmıyoruz" diye konuştu.
10 yılda perakende sektörüne 1 milyar avroluk yatırım yaptıklarını 13 CarrefourSA hipermarket, 88 GimaSA ve ChampionSA süpermarket ve 400'e yakın DiaSA ve Endi indirim mağazasına ulaştıklarını belirten CarrefourSA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, "Hedefimiz işimizi üç yıl içerisinde iki kat büyütmek. Bunun için 500 milyon avrodan fazla yatırım yapacağız. Ortağımızla Türkiye'nin geleceğine inanıyoruz" dedi. Dinçer, CarrefourSA-Gima birleşmesinin temmuz ayında gerçekleşeceğini belirterek, "Gima halka açık olduğu için de kotasyon esas ağustos ayında olacak. Birleştiği zaman CarrefourSA adını alacak. Borsadaki adı CarrefourSA olacak" dedi. Dinçer, CarrefourSA hisselerinin halka arz edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine de, "Ekstra hisse satıp satmama konusunda alınmış bir kararımız yok" açıklamasını yaptı. Böylece Carrefour, Fransa'nın dışında ilk kez Türkiye'de halka açılacak.
10 bin kişilik istihdam
Mağazalarından yılda 125 milyon kişinin alışveriş yaptığını belirten Dinçer, 10 bin kişiyi istihdam ettiklerini ve her yıl Türkiye'nin ihracatına 300 milyon avroluk katkı sağladıklarını anlattı. Dinçer, Türkiye ve tüketicinin yararına olmayan, serbest piyasaya uymayan 'büyük mağazalar yasa tasarısının hükümetin gündeminde yer almayacağına inandığını, bu durumun şevk ve heyecanlarını kestiğini dile getirdi.
Müşterilerine 50 binden fazla ürün çeşidi sunduklarını belirten CarrefourSA Genel Müdürü Luc de Noirmont ise şöyle konuştu: "Hedefimiz üç yıl içerisinde ciromuzu iki kat artırarak 2.5 milyar dolara çıkarmak. Bunun yaparken daima müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Gima ile birleşmeyi başarılı şekilde tamamlamayı ve gelişimini sağlamayı amaçlıyoruz. İlk etapta Gima mağazalarının yüzde 50'sini yenileyeceğiz. Bunun yanı sıra mağaza açılışları hızlanacak. 2007 yılı için beş yeni proje var."
'Merter, Avrupa'nın devi olacak'
Dünyada 29 ülkede faaliyet gösterdiklerini söyleyen Carrefour İcra Kurulu Başkanı Jose Luis Duran da "Biz Türkiye'yi grubun büyüyen en büyük noktalarından biri olarak kabul ettik. Hedefimiz üç-beş yıla kadar Türkiye'deki modern ticaretin tartışmasız lideri konumuna gelmek" diye konuştu.
Carrefour ve Türkiye arasındaki bağların daha da pekiştiğini, bu olayın, ortaklığın başlangıcından bu yana Sakıp Sabancı'nın vizyonu doğrultusunda ilerlediğini ifade eden Duran, 2008 yılında açılacak olan Merter Ticaret Merkezi'nin Carrefour'un Avrupa'da açılışını yapacağı en büyük merkez olacağını açıkladı. Türkiye'de CarrefourSA ile hipermarket, GimaSA ile süpermarket ve DiaSA ile indirim marketi formatında faaliyet göstereceklerini ifade eden Duran, tüketicinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacaklarını anlattı. Duran, 2006'nın dünyada da Carrefour için rekor yılı olacağını 1000 mağaza ve 100 yeni hipermarket açacaklarını ifade etti.