CarrefourSA yatırımı katlıyor

CarrefourSA Genel Müdürü Luc De Noirmont, geçen hafta açılışı yapılan Maltepe CarrefourSA'daki toplantıda alışveriş merkezinin yatırım tutarının 50 milyon avro civarında olduğunu...

İSTANBUL - CarrefourSA Genel Müdürü Luc De Noirmont, geçen hafta açılışı yapılan Maltepe CarrefourSA'daki toplantıda alışveriş merkezinin yatırım tutarının 50 milyon avro civarında olduğunu, projenin ikinci etabında 27 bin metrekarelik ilave bir bölüm daha yapılacağını açıkladı.
Noirmont, resmi açılışı şubatta gerçekleştirilecek olan alışveriş merkezinin CarrefourSA'nın 2005 yılındaki en önemli yatırımı olacağını belirtti. Noirmont, Türkiye'de gelecek yıllar için çok önemli büyüme planları olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
"Bu açılışlar seri olarak devam edecek. Türkiye'de 13'üncü yılımıza giriyoruz. Sabancı Grubu ile iyi bir ortaklığımız var. AB'nin aldığı karar gelecek yatırımlar için bizi rahatlatıyor. Gelecek üç yılda Türkiye yatırımlarını iki kat artırmayı hedefliyoruz."
Carrefour Grubu'nun alışveriş merkezlerinden çekilmeyi planladığını belirten Noirmont, "Devir finansal durumumuzdaki riskleri en aza indirmek ve kaynak yaratmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bir operasyon" dedi.
Noirmont, Türkiye'deki alışveriş merkezlerinin bulunduğu binaların mülkiyetinin, yatırımları artırmak için satıldığını söyledi. CarrefourSA Genel Müdürü Noirmont operasyonun dört ülkede gerçekleştirildiğini ve 13 ticaret merkezi ile 19 hipermarketin devirlerini kapsadığını ifade etti.
'Atağın nedeni Wal-Mart değil'
Luc De Noirmont, "Carrefour Türkiye'deki operasyonunu hızlandırıyor. Bunda Wal-Mart ile Migros'un görüşmesinin etkisi var mı?" sorusu üzerine, "Biz Türkiye üzerine 10 yılı aşkın süredir yatırım yaptık.
Wal-Mart'ın hedeflerinden biri, büyümesini çeşitlendirmek için Avrupa'ya gelebilmek. Biz büyümemizi hep Türkiye'deki orta sınıf üzerine kurguladık. Şunu söylemek isterim, iyi olan kazansın" dedi. CarrefourSA'nın, 2004 yılı sonu itibarıyla 650 milyon avro civarında ciro yaptığı belirtildi.