Çarşıda bayram bereketi

Çarşıda bayram bereketi
Çarşıda bayram bereketi
Bayram hareketliliği esnafın yüzünü güldürdü. Türkiye'nin dört bir yanında tezgâhlar doluydu. Ancak kurbanlık satışları düşük.

RADİKAL- İSTANBUL

Bayram arefesinde alışveriş hareketliliği zirveye ulaştı. Dün İstanbul Eminönü ve Mahmutpaşa tıklım tıklımdı. Türkiye ’nin dört bir yanındaki pazarlar da dolup taştı.
Özellikle dargelirliler alışveriş için son indirimi beklemişti. Konya’da bayram için ekonomik alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak yeri semt pazarları, seyyarlar ve ucuzluk ürünü satan dükkânlarda bayram yoğunluğu yaşanıyor. 

Ucuz tezgâhlar dolu 
Seyyar satıcılarda, 3 adet çorap 1 liraya, pantolon, kazak ve gömlekler ise 5 liraya alıcı buluyor. Yine semt pazarlarında ve ucuzluk ürünü satan dükkânlarda kösele ayakkabılar 15, bay-bayan spor ayakkabılar ve bayan deri ayakkabılar 7,5, çocuk pantolonları 3, kabanlar 20 liradan başlayan fiyatlardan satılıyor. 

Diğer bir örnek Malatya’da Kurban Bayramı arefesinde vatandaşların büyük bölümü çarşı ve pazarlarda alışveriş yapmaya devam etti. Çarşı esnafından Mehmet Gürbüz bayramlık kıyafet satışlarının oldukça iyi olduğunu, vatandaşın da alışveriş yaparken oldukça rahat davrandığını söyledi. Çocuk kıyafetleri satan Mehmet Akköse ise bu bayram satışlarının geçen bayramdan iyi olmadığını anlattı. 

Akköse, “Bu bayram ailelerin büyük bölümü çocukları için büyük alışveriş merkezlerinden ve marka satan dükkânlardan alışveriş yapıyor. Bizim de bu durumda onlarla rekabet etme şansınız azalıyor” dedi. 

Kurbanlık satışı kötü 
Bu yıl yüksek fiyatları nedeniyle pek müşteri bulamayan kurbanlıklar, Türkiye’nin dört bir yanından büyük şehirlere gelen satıcıları tarafından son ana kadar bekletiliyor. İstanbul’da 62’si Avrupa yakasında olmak üzere 96 kurban pazarı kuruldu. Anadolu Yakası’ndaki satış yerleri daha hareketli. Şap hastalığından dolayı Avrupa ve Anadolu yakasında hayvan trafiğine izin verilmiyor. 

İstanbul’da kurban kesimi içinse 411’i Avrupa yakasında olmak üzere toplam 484 yer kuruldu. Fiyatları el yaksa da kurban pazarlarında herkes yerli danaların peşinde. Daha ucuz olmasına rağmen angusların yanına pek yaklaşan yok. Bu nedenle sona kalan kurban fiyatlarında da bir miktar indirime gidildi. Kurbanlık et fiyatları önceki güne göre, küçükbaş ve büyükbaş hayvanda kilogram başına 0.5 ile 1 lira düşerek, ortalama 10-10.5 lira oldu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Malatya

  ,

  Anadolu

  ,

  spor