Cavit Çağlar'ın hapis cezası ertelendi

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, İnterbank Davası'nda
'dolandırıcılık' suçundan verilen çeşitli hapis cezalarını indirerek yeniden belirleyen yerel mahkeme kararını bozmasının ardından başlayan yargılamada...

BURSA - Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, İnterbank Davası'nda
'dolandırıcılık' suçundan verilen çeşitli hapis cezalarını indirerek yeniden belirleyen yerel mahkeme kararını bozmasının ardından başlayan yargılamada, Cavit Çağlar'ın da aralarında bulunduğu dört kişiye bir yıl 15'er gün hapis cezası ve 138 bin 800 YTL para cezası verildi. Sanıklardan Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar ve Şenol Şankaya'nın avukatı İsmail Hakkı Sezgin, davanın zaman aşımı süresinin 5 Ocak 2005'te dolduğunu belirterek davayla ilgili bozma kararı verilmesi gerektiğini öne sürdü.
Mahkeme heyeti, daha önce haklarında bir yıl altı ay hapis ve 208 bin YTL para cezası verilen Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Şenol Şankaya ve Ergun Evcil'i ilk olarak üçer yıl hapis 400'er bin YTL para cezasına çarptırdı. Daha sonra bu cezaları 1 yıl 3'er ay hapis ve 166 bin 600'er YTL'ye indiren mahkeme heyeti, sanıkların iyi halini göz önüne alarak 1 yıl 15'er gün hapis ve 138 bin 800'er YTL para cezasına çarptırılmalarına karar verdi. Heyet, tüm sanıkların sabıkasız oluşları ve işledikleri suçtan pişman olmalarını gözeterek, haklarındaki hapis cezalarını koşulsuz erteledi. Sanıklar, verilen kararla birlikte cezaevine girmekten kurtuldu.