Çay üreticileri taban fiyatı beğenmedi

Çay üreticileri taban fiyatı beğenmedi
Çay üreticileri taban fiyatı beğenmedi
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 1 milyon üreticinin merakla beklediği 2012 yılı yaş çay taban fiyatı 1 lira 22 kuruş olarak açıklandı. Fiyatı protesto eden üreticiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e tepki gösterdi.


RİZE - Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (ÇAYKUR) düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Mehdi Eker, çay tarım alanlarının genişliği bakımından Türkiye 'nin dünyada 8'inci, kuru çay üretimi bakımında 5'inci, yıllık kişi başına tüketim bakımında da 4'üncü sırada yer aldığını söyledi.

Çay üretiminde kaliteye önem verilmesi gerektiğini kaydeden Bakan Eker, daha sonra da yaş çay fiyatını açıkladı.

Eker, "1 lira 10 kuruş taban fiyat ve 12 kuruş destekleme primi olmak üzere bu yıl üreticinin eline 1 lira 22 kuruş geçecek. Üreticilerimize hayırlı olsun" dedi.

Yaş çaya geçen yıl 98 kuruş taban fiyat, 12 kuruş da destekleme primi olarak 1 lira 10 kuruş fiyat verilmişti.

ÜRETİCİLERDEN PROTESTO

Bakan Eker'in açıklamaları sırasında ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, yaş çay alımlarında kota uygulanmasına ve günlük alımlara da sınırlama getirilerek kontenjan uygulanmasına tepki gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın son Rize ziyaretindeki, "Özel sektörün alım fiyatına karışmam" sözüne atıfta bulunan üreticiler, 'Sayın Başbakan bizi özel sektöre peşkeş çektin' ve 'Özel sektör Başbakan'ı' yazılı pankartlar taşıdı. ÇAYKUR önünde toplanan grup, "Ölü çay için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuyoruz" diyerek 1 dakika sessizce bekledi.

ÇAYKUR aleyhinde slogan atan grup daha sonra polis tarafından uzaklaştırıldı.

BAKAN'A ÇAY ATTILAR, YUHALADILAR

Giderek sayıları artan ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yanındaki cadde üzerinde bekleyen üreticiler, verilen fiyatı öğrenince tepkileri artırdı.

Bazı üreticiler, kamyonet kasasına yükledikleri çayları ÇAYKUR önüne döktü. Taban fiyata tepki gösteren üreticiler, 'Bakan buraya' sloganları attı.

Çevik Kuvvet ekipleri grubun önüne set çekti. Üreticiler, Çaykur'dan ayrılan Bakan Mehdi Eker'i 'yuh' çekerek protesto etti, yaş çayları Eker'in aracına doğru fırlattı.

EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜ, ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜ SANDILAR

Bakan Eker'i taşıyan makam aracı, protestocu grubun bulunduğu yol güzergahı yerine ters yönden giderek sahil yoluna çıktı.

Bunun üzerine karayolunu ulaşıma kapatmak isteyen üreticilerin yanına Rize Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice gitti. Emniyet Müdürü Yenice'yi ÇAYKUR Genel Müdürü zanneden bazı kişiler, yaş çay fırlattı. Polisin kalabalığı uyarmasının ardından grup bir süre sonra dağıldı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1088426108842610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çayda Çıra oyunu - ismail53

  Çaykur 2012 yılı yaş çay alım kampanyasını 13.05.2012 tarihinde açıverdi. Ertesi gün müstahsilden alım miktarını dönüm başına 10 kg a düşürdü. Üreticinin 10 dönüm çay tarlası varsa günde sadece Çaykura 100 kg çay satabilir.Halbüki üretici dönümde 1000 kg çay olmak üzere 10 ton çayı 10 günde toplayıp satması lazım aksi halde çay çay olmaktan çıkar yaprağa dönüşür. Çaykurun çay işleme kapasitesi günlük 7500 ton dur ancak kurumun 14 çay fabrıkası bakım nedeniyle üretime alınamadığı açıklanmış. Bunu fırsat bilen özel çay fabrıkaları aldıkları ortak kararla çay fiyatını kg başına 80 kuruş ve bedeli 2013 yılı Ocak - Şubat ayında ödenmek üzere alıma 15.05.2012 tarihinde başladılar. Rizeden Hopaya kadar bazı işyerlerinde peşin para ile çay alınır levhası var. Bu kişiler üreticinin çok zor durumda olduğunu bildikleri için kg ı 60 - 70 kuruşa toplayıp Özel fabrıkalara 75, 80 kuruşa satmakta ve bu iş için özel çay fabrıka sahipleri bu türden tefecileri desteklemektedirler. Çaykur ve Hükümet Üreticiyi tefeciye ve Özel Çay fabrıkaların tuzağına düşürmüş ve çıra gibi yakmıştır. Bende bir çay üreticisi olarak Hükümetin ve Çaykurun çay politikasını protesto ediyorum.

  ... - optikbaykus

  hiç merak etmeyin çay üreticileri şimdi ne kadar çay atsanızda seçim döneminde yine bunlara oy verceksiniz tıpkı fındık üreticileri gibi. sonra ağlamalar başa sarcak vay efendim geçinemiyoruz da falan. kusura bakama ama adam "haklı" olarak çoluğuna çoçuğuna harcıycak parayı daire alcak ufak bi tane gemi alcak daha dur torun falan da geldi oh deyme cebe girerinin keyfine. 7 kat yabancı sana mı harcıycak bunu mu bekliyodun? ama belki harcar diye yine oy verceksin çünkü bi iki kuran okudu diye onuda kendin gibi temiz kalpli ve dürüst zannediyorsun.

  anadolu da hayat senin amerikan jipine benzemiyor sayın erdoğan - demlicay2011

  o yüzden bu milletin sırtından düş artık. bilmiyoruz zannetme lüks düşkünü olduğunu. dünyalıkların çığ gibi büyüdü. küpün doldu. mutlusun gelecek derdin yok. ne yaptında böyle oldu bir çiftçiden daha büyük özelliğin nedir. oraya buraya fırça ve gereksiz hayli emirler vermeden başka. nükleer kamyonun nerede ve kaça patladı millete cevap ver. bu benim asıl olan vatandaşlık hakkım.

  Yerel seçimlerde - etufan

  Yerel seçimlerde bakana çay atan bu çiftçiler yine AKP'ye oy vererek, sosyologları şaşkına çevirecek. Türkiye gariplikler ülkesi işte...

  ideolojik, Ergenekonik Bölücülük - yasakilac

  Ben bunların ideolojik olduğunu eğer ideolojik değilse ergenekonik o da olmazsa ergonomik olduklarını düşünüyorum. Yatıp kalkıp şükretsinler. Bakın memur 6 aydır sürüm sürüm sürünüyor. Dünyanın en çok büyüyen 2. ülkesi için ne güzel bir tablo.

  Bu is tamam arkadaslar.. - turkdanis

  RİZE basbakanın memleketi bile protestoya baslamıs, bu iktidarın sonu geldigi anlamina geliryor, ülkenin heryerinden yuhalanıp kacıyorlar,kacacak delikleri kalmadı pek, bence bu is tamam,bu iktidar önümüzde secimde yerle bir olacak, bu defada hepsi sınır ötesine kacacaklar.hayırlı Ugurlu Olsun RİZE baslamıs..

  çaylaaaarrrr - ocan21

  durmak yok, yola devam... herseçimde karadenizden aldığı oyu arttıran AKP'ye bi dahaki seçimlere daha fazla oy vermelisiniz sayın çay üreticileri... durmak yok yola devam...