'CE' işareti bir haftada alınacak

'CE' işareti bir haftada alınacak
'CE' işareti bir haftada alınacak

Çağlayan, NANDO sistemine katılımın önemli kazanımlar getirdiğini ifade etti. FOTOĞRAF: ABDULLAH KIRATLI / AA

AB'nin veritabanına Türkiye'nin de kabul edildiğini açıklayan Çağlayan: Türk ürünlerinin AB'de serbest dolaşımını sağlayan 'CE' işareti bir haftada alınacak

ANKARA - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk ürünlerinin AB piyasasına girerek, serbest dolaşımını sağlayan ‘CE’ işaretini alma süresinin bir haftaya indirildiğini açıkladı.
Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, AB üyesi ülkelerin onaylanmış kuruluş bildiriminde kullandığı ve NANDO olarak adlandırılan elektronik veritabanına Türkiye’nin katılımı yönünde sürdürülen görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve Türkiye’nin de NANDO veritabanına katılma hakkını elde ettiğini belirtti. Alınan bu tarihi kararla söz konusu bildirimlerin, NANDO veritabanına girilerek, bir haftalık zaman dilimi içinde onaylanacağını kaydeden Çağlayan, “Böylece ulusal onaylanmış kuruluşlarımızın faaliyete geçme süresi önemli ölçüde kısalacaktır” dedi.

‘Onay için bir yıl bekledik’
NANDO sistemine aktif katılımın önemli kazanımlar getirdiğine işaret eden Çağlayan, bakanlıklarca yapılan onaylanmış kuruluş bildirimlerinin Avrupa Komisyonu’na iletildiğini ve onay için yaklaşık bir yıl beklendiğini belirtti. Ulusal onaylanmış kuruluşların, hizmetlerini geniş bir coğrafyadaki üreticilere pazarlama imkânı bulacağı nı ve bu ülkelerden AB’ye ihraç edilen ürünlerin Türkiye’de belgelendirilmesi suretiyle Türkiye’ye döviz kazandırılacağını belirten Çağlayan, CE işareti taşıması zorunlu ve risk düzeyi yüksek olan bu ürünlerin, ulusal piyasaya arz edilmesi ya da AB ülkelerine ihraç edilebilmesi için mutlaka bir onaylanmış kuruluş tarafından belgelendirilmesinin gerektiğini ifade etti.
Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türk onaylanmış kuruluşların, AB üyesi ülkelerle aynı koşullarda görevlendirilmesi, sadece kendi pazarımıza yönelik üretimimiz için değil, AB’ye ihracatımız açısından ve AB dışındaki ülkelerin AB ile ticaretinde Türk onaylanmış kuruluşların hizmetlerinden yararlanabilecek olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Üreticilerimiz, bu işareti alabilmek için yurtdışındaki onaylanmış kuruluşlara başvurmak zorunda kalıyordu.” (Radikal)