ÇEAŞ-Kepez'de yatırımcının eli boş

Çeaş ve Kepez Elektrik'e el konulması nedeniyle mağdur olan borsadaki küçük yatırımcılar, TBMM'den umduklarını bulamadılar.

ANKARA - Çeaş ve Kepez Elektrik'e el konulması nedeniyle mağdur olan borsadaki küçük yatırımcılar, TBMM'den umduklarını bulamadılar.
Mağduriyetlerinin giderilmesi için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısına hüküm konulmasını bekleyen küçük yatırımcıların eli yine boş kaldı. Tasarının görüşmeleri sırasında CHP'li Akif Hamzaçebi, küçük yatırımcıların mağduriyetinin bu tasarıyla giderilmesini talep etti.
AKP'li Taner Yıldız ise eğer küçük yatırımcıların mağduriyetini giderici bir düzenleme yapılırsa, şirketin eski sahipleri olan Uzanların da hak iddiasında bulunabileceklerini ileri sürdü. Küçük yatırımcının açtığı davayı Danıştay'da kaybettğini belirten Yıldız, "Uzanlara uzanacak bir hak, bu Meclis'te verilmeyecek" dedi. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ise hükümetin elinde binlerce hukukçu bulunduğunu, talimat verildiği takdirde Uzanlara da hiç bir hak verilmesinin söz konusu olmayacağını ifade etti. ÇEAŞ ve Kepez'in batmadığını; küçük yatırımcıların mağduriyetinin, devletin bu şirketlere el koymasından kaynaklandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, İmar Bankası'nda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu güvencesinde olmadığı halde ticari mevduatları güvence kapsamına alan AKP'nin bu davada bin dereden su getirdiğini söyledi.
'Hedef elektrikte kalite'
Bu arada Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Elektrik Piyasası Kanunu ve Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının görüşülmesi sırasında "Özelleştirmeden gelir beklemiyoruz. Burada en önemli olan, arz garantisi, kaliteli ve daha ucuz enerjidir. Özelleştirme yapamazsak, elektrik maliyetini düşürmemiz hayal olur" dedi. CHP Aydın Milletvekili Mesut Özakcan ise, tasarı yasalaşırsa dağıtım ihalelerine, Kayseri'deki 1-2 firmanın dışında katılan Türk firması olmadığını, elektriğin yabancıların inisiyatifine terk edileceğini ileri sürdü.