Cebinden altın ve şeker çıktı

Cebinden altın ve şeker çıktı
Cebinden altın ve şeker çıktı

Rogers, Garanti Masters ve BBVA International Private Banking in konuğu olarak İstanbul daydı.

Yatırım uzmanı Jim Rogers, İstanbul'a cebinde iki gözdesiyle geldi. Rogers'a göre geleceğin sihirli dört kelimesi tarım, Çin, altın ve şeker!
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul, dün, finans dünyasının en nevi şahsına münhasır aktörlerinden birini ağırladı. “Yeterince zekiyseniz 1807’de Londra’ya, 1907’de New York’a, 2007’de ise Asya’ya taşınırdınız” diyen ve tası tarağı toplayıp ailesi ile Singapur’a yerleşen, 1990-1992’de motosikletle, 1999-2002’de ise otomobille 116 ülkeye seyahat ederek Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve dünya yatırım önerileri için ağzının içine bakarken “Gidin çiftçi olun” diyecek kadar orijinal birini...
Jim Rogers’ın, dün Garanti Masters Özel Bankacılık ve BBVA Private Banking’in misafiri olarak sunumunu dinlemeye gelen hiç kimse bu denli espriler, teatral anlatımlar, öz hayat hikâyeleri hatta yeri geldiğinde bir ebeveyn tadında öneriler içeren bir sunum beklemiyordu. Fakat Rogers, sunumuna gezdiği ülkelerden fotoğraflar ve videolarla başladı, konuşurken kolasını doldurdu ve daha ilk bölümden finans dünyasının sıradan “kravatlı”larından olmadığını dinleyenlere dikte ettirdi. 

Para, özgürlüğümü verdi
Konferansın başlığı “Mevcut Piyasa Koşullarında Nasıl Para Kazanılır?” idi ve konuşan Quantum Fonu ile 10 yılda yüzde 4200 kazanan bir isimdi. Ancak Rogers, beklenenin aksine ne bir grafik gösterdi ne de endekslerden bahsetti. Rogers’ın net bir mesajı vardı. Para kazanmanın kendisi dahi reel (yaşadığımız) hayatın ihtiyaçlarının aracıdır. O nedenle şöyle dedi Rogers: “Para kazanmak özgürlüğümü sağladı. Sevmediğim insanlara sever gibi davranmak zorunda kalmamama yardımcı oldu.”
Elbette yatırım ve finans uzmanı olarak ara metinlerde kendi üslubuyla çok sayıda öneri de paylaştı Rogers. Bunlardan en doruğu ise cebinden çıkardıklarıydı. Emtia ürünlerinin tümünde alım yapan Rogers’ın cebinde iki ürün vardı: Altın ve şeker. Şöyle dedi Rogers: “Şeker bugün en yüksek değerinin yüzde 70 altında satılıyor. Altın ise 11 yıldır yükseliş gösteriyor. 11 yıldır yükseliş gösteren başka bir emtia bulmak zor. Bu tip emtiayı alırım.”
Jim Rogers’ın tarım emtia ürünlerindeki yükseliş beklentisini deşifre eden ise şu esprisi oldu : “Gelecekte borsacılar değil, çiftçiler Lamborghini’ye binecek.”

Türkiye ’ye uyarı
Türkiye’nın doğru yerde ve doğru zamanda olduğunu belirten Jim Rogers, “Ancak ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık var. Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir” dedi.

Çocuklarınıza Çince öğretin
“19. yüzyıl İngiltere’nin, 20. yüzyıl ABD’nin dönemiydi. 21. yüzyıl ise Çin’in yüzyılı olacak” diyen Jim Rogers şöyle devam etti: “İki küçük kızım var ve Çince öğreniyorlar. Size en büyük önerim aynısını yapın.”

bigPara.com