CeBIT 7 Ekim'de açılacak, en az 2 milyar dolarlık iş yapılacak

CeBIT 7 Ekim'de açılacak, en az 2 milyar dolarlık iş yapılacak
CeBIT 7 Ekim'de açılacak, en az 2 milyar dolarlık iş yapılacak

CeBIT Bilişim Eurasia?nın giriş ücretine bu yıl zam yapılmadı. Giriş ücreti 2008?de olduğu gibi 20 lira olarak belirlendi. Bu sayede ziyaretçi sayısında bir miktar artış olacağı belirtiliyor.

7-11 Ekim tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde yapılacak CeBIT Bilişim Eurasia'yı 160 binden fazla kişi gezecek. 1000 firmanın katılacağı fuardan 2 milyar dolarlık iş bağlantısı bekleniyor

İSTANBUL - CeBIT Bilişim Eurasia Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı, 7-11 Ekim’de Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Deutsche Messe AG ve İnterpro A.Ş. tarafından kurulan Hannover Fairs Interpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş’nin (HİFAŞ) CeBIT Bilişim Eurasia adı altında 10. kez düzenleyeceği fuara yerli ve yabancı yaklaşık bin firmanın katılması bekleniyor. CeBIT Bilişim Eurasia, bu yıl ‘İş Dünyası’, ‘Dijital Yaşam’ ve ‘Tüketici Elektroniği’ olmak üzere üç ana bölümde toplanacak. Fuarda ‘İş ve Kariyer’, ‘Yazılım’, ‘TÜTED Alanı’, ‘e-Sağlık’, ‘TeknoKent’, ‘Kamu Sektörü’, ‘HD World’, ‘Netbook’, ‘TÜBİDER’, ‘Webciety’, ‘Özel Alan’ ve ‘Sosyal Sorumluluk’ tematik bölümleri ile ‘Uzaktan Öğrenme’, ‘Telekom’, ‘eSağlık’, ‘İş ve Kariyer’, ‘Webciety’, ‘Kamu Sektörü’, ‘Yazılım’, ‘CRM’ ve ‘ERP’ forum alanları yer alacak.
Kriz nedeniyle bazı firmalar fuara katılmamak yerine daha küçük standları tercih ederken, CeBIT Bilişim Eurasia giriş ücreti de 2008’de olduğu gibi 20 lira olarak belirlendi. Fuar Direktörü Dr. Orkunt Yozgat, 21’i yurt dışından olmak üzere geçen yıl 971 firmanın katıldığı fuarı yaklaşık 160 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, “Bu yıl kriz olmasına rağmen bin firmanın katılımını ve 2008’in ziyaretçi sayısını aşmayı bekliyoruz” dedi. Yozgat, CeBIT Bilişim Eurasia’ya Rusya, Hindistan, Romanya, İngiltere, Belçika ve ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden ilginin büyük olduğunu ifade ederek, “Bu yıl 2008’in rakamını (21 ülke) ya yakalayacağız ya geçeceğiz. Bazı ülkelerin firmaları da pavyon şeklinde katılıyor. Bu yıl pavyon olarak katılmayı teyit eden ülkeler Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Çin, Kore ve Bulgaristan” diye konuştu.
Fuarın 10 salondan oluştuğunu, ilk üç salonu ‘İş Dünyası’ bölümüne ayırdıklarını, çok önemsedikleri bu bölümün her geçen yıl daha da büyüyeceğini düşündüklerini kaydeden Yozgat, bu yıl ilk defa Anadolu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini, ‘Anadolu VIP Projesi’ kapsamında Adana, Bursa, Denizli, Konya, Kayseri, Antalya, Eskişehir, İzmir, Gaziantep, İzmit ve Tekirdağ/Çorlu’dan 220 üst düzey yöneticinin konaklama ve ulaşımı karşılayarak fuarda ağırlayacaklarını bildirdi.

VIP heyetine özel hizmet
Yozgat, “Bu VIP heyetlerine özel rehberler eşliğinde fuarı gezdireceğiz. Anadolu’da gerçekten teknolojiden korkuluyor. Krizden dolayı bu yıl biz de elimizi taşın altına koyuyoruz. Yine bu kentlerden yaklaşık 440 firma yöneticisi ve çalışanını da fuara getirip onları bilgilendireceğiz” dedi. Fuarın tanıtımını bazı ülkelerde de yaptıklarını anlatan Yozgat, CeBIT Bilişim Eurasia’nın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımının beklendiğini kaydetti. Yozgat, e-devlet ve e-belediye hizmetlerinin artmasıyla beraber fuarın ‘Kamu Sektörü’ bölümüne büyük ilgi olduğunu ifade ederek, Başbakanlık başta olmak üzere birçok bakanlık ve belediyenin bu bölümde hazır bulunacağını, bu kurumların fuarda uygulamalarını tanıtacağını anlattı. 

AK Parti stand açıyor
Siyasi partilerin de bu bölüme ilgi gösterdiğini kaydeden Yozgat, “AK Parti katılıyor, orada kendi iletişim altyapılarını anlatacak. AK Parti’nin standının açılışını sayın Başbakanın yapması bekleniyor. Muhtemelen CHP de olacak. MHP ile de görüşüyoruz” dedi.
Fuarda ayrı giriş ve çıkışı bulunan bir ‘Bilişim Market’ olacağını, birçok firmanın ürünlerini burada satabileceğini, firmaların bu ürünlerini satarken çeşitli indirim ve kampanyalar düzenleyeceğini bildiren Yozgat, Hannover-Messe International İstanbul tarafından organize edilen uydu iletişimi, yayıncılık ve TV sektörü fuarı Broadcast, Cable & Satellite Eurasia 2009’un da CeBIT Bilişim Eurasia ile eş zamanlı ve aynı mekanda gerçekleştirileceğini kaydetti. Fuar Direktörü Dr. Yozgat, fuarların krize karşı bir fırsat ve çok önemli bir iş platformu olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kriz nedeniyle bazı firmalar fuara katılmamak yerine daha küçük standları tercih ederek, 70 metrekare yerine 40 metrekare gibi, mutlaka burada olmak istiyor. Çünkü bu fuarın getirdiği tanıtım, reklam ve PR imkanlarını başka hiçbir yerde sağlayamadıklarını ifade ediyorlar. Fuarda geçen yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık iş bağlantısı yapıldı. Bu yıl bu rakamı ya yakalarız ya da geçeriz.”
CeBIT Bilişim Eurasia ile sadece bilişim ve telekomu değil, tüm sektörleri hedeflediklerini vurgulayan Yozgat, Avrupa iş dünyasında bilgi teknolojileri kullanımının yüzde 80’ler mertebesinde bulunduğunu, bu oranın Türkiye’de ise yüzde 20 olduğunu bildirdi. “Bu yüzden yabancılar Türkiye pazarını çok ciddi hedefliyorlar. Çünkü büyük bir pazar ve hala gidilmesi gereken çok yol var” diyen Yozgat, bilişim sektöründe bu yıl küçülme beklendiğini, tüketici tarafında yüzde 40  daralma olduğunu, sektörün 2010’da büyüyeceğini anlattı. (aa)