CeBIT'te teknoloji yarışı

Almanya'nın Hannover kentinde 9 Mart'ta başlayan ve 15 Mart'a kadar açık kalacak CeBIT'2006'da en son yenilikler teknoloji severlerin gözleri önüne seriliyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

HANNOVER- Almanya'nın Hannover kentinde 9 Mart'ta başlayan ve 15 Mart'a kadar açık kalacak CeBIT'2006'da en son yenilikler teknoloji severlerin gözleri önüne seriliyor. Fuarda bu yıl en çok ilgiyi boyutları son derece küçük olmasına rağmen teknolojik özellikleri büyük olan laptop'lar, insansı robotlar ve üçüncü nesil cep telefonları görüyor.
Küçük, daha küçük...
CeBIT'te bu yıl en çok dikkat çeken ürünler arasında küçülen bilgisayarlar geliyor. Samsung şirketinin ürettiği ultra küçük bilgisayarlar da bu talebe cevap veren ürünler arasında. Samsung'un, Windows-XP sürümüyle piyasaya çıkardığı ürün, küçük ve hafif olmasyla dikkat çekiyor. Geçmişin ağır ve büyük bilgisayarları yavaş yavaş tarihten siliniyor.
FOTOĞRAF: AA
Kaybolma tarihe karışıyor
Sven Dey standında, ViaMichelin yol tarif aracının devleştirilmiş versiyonu sergileniyor. ViaMichelin, sesli yanıt sistemiyle, gitmek istenen yolu kolay ve hızlı bir şekilde tarif ediyor. Şehrin içinde kaybolmak bu aletle imkânsız. Kablosuz bağlantıyla, dakika dakika bulunulan yeri ekranında gösteriyor. Avrupa'ya uyumlu olan alet, sık sık seyahat edenler için tasarlanmış.
Robotlar savaşa başladı
Bilimkurgu filmlerinin başaktörü robotlar, artık filmlerden çıkıp gerçek hayatta yerlerini almaya başladı. RoboNetics firmasının ürettiği insansı robotlar, firmanın pazarlama müdürü Andre Mouradian tarafından tanıtıldı. Robotların özelliği birbirleriyle savaşmaları... İnsanın hareketlerinden yola çıkarak üretilen robotlar uzaktan kumandayla yönetiliyor.
FOTOĞRAF: AP
Kamera, internet, MP3 çalar Sony-Ericsson'da
Sony-Ericsson firması cep telefonları sınırsız ihtiyaçlara cevap verme konusunda iddialı. CeBIT bilişim fuarında kurdukları standta yeni nesil cep telefonlarının yanı sıra her türlü tüketicinin beklentilerine cevap veren cep telefonlarını da sergiliyorlar. Ürün çeşitliliği Sony-Ericsson standının ilgiyle takip edilmesini sağlıyor. Futbolun sadece futbol olmadığı dünyada artık bir cep telefonu da sadece telefon değil. Kamera, MP3 çalar, FM radyo, video oynatıcı, hızlı internet özelliklerini barındıran ürünleriyle Sony-Ericson cep telefonları öne çıkıyor.
FOTOĞRAF: AFP