Çek mağdurlarının gözü Meclis'te

Çek mağdurlarının gözü Meclis'te
Çek mağdurlarının gözü Meclis'te

Tasarının kabul edilen bir maddesine göre tarafların anlaşması halinde karşılıksız çek verme suçundan mahkûm olanların cezası ertelenebilecek.

Binlerce mağdurun merakla beklediği Çek Yasa Tasarısı'nın önümüzdeki hafta yapılacak bütçe görüşmeleri sırasında kabul edilmesi ve yasalaşması bekleniyor
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- Meclis’ten binlerce çek mağdurunun beklediği müjde çıkamadı. Milletvekilleri Meclis’ten erken ayrılınca, görüşmeleri tamamlanmasına rağmen Çek Yasa Tasarısı yasalaşamadı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, “Sadece son oylama kaldı, önümüzdeki hafta bütçe görüşmeleri sırasında bu da yapılır” dedi. Genel Kurul’da Çek Yasa Tasarısı’nın görüşmelerine perşembe günü başlandı önceki gün de devam edildi.
Ancak Meclis’in iki günlük mesaisinden de çek mağdurlarının beklediği karar çıkmadı. Milletvekilleri önceki gece Meclis’ten erken ayrılınca, görüşmeleri tamamlanıp maddeleri kabul edilmesine rağmen tümünün oylamasında yeterli çoğunluk sağlanamadığı için Çek Tasarısı yasalaşamadı. Ancak Genel Kurul’da verilen önerge ile banka, hamili, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 600 lira veya üzerinde ise 600 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödemesinin önü açıldı. Tasarının ilk halinde bu tutar bin TL’ydi. 

Bütçe öncelikli
Meclis’te yarın başlayacak olan 2010 Yılı Bütçe Tasarısı görüşmeleri 26 Aralık Cumartesi günü sona erecek. Teammüllere göre bütçe görüşmeleri tamamlanana kadar Meclis’te zorunlu olunmadıkça başka bir konu görüşülmüyor. Bu nedenle Çek Tasarısı’nın yasalaştırılmasının yılbaşından sonraya kalabileceği belirtiliyor. Ancak, Ahmet İyimaya, partilerin uzlaşması ve Danışma Kurulu kararı ile tasarının son oylamasının bütçe görüşmeleri sırasında da yapılabileceğini söyledi. İyimaya, “Tasarıyla ilgili görüşmeler tamamlandı, sadece son oylama kaldı, bu oylamada bütçe görüşmeleri arasında yapılır ve tasarı yasalaşır” dedi.
Tasarının Genel Kurul’da kabul edilen bazı maddeleri şöyle:

* Bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını ve ekonomik durumunu kontrol edecek. l Karşılığı bulunan çek, hesabın bulunduğu bankaya ibraz edildiğinde hamilin vergi kimlik numarası saptandıktan sonra ödenecek. 

* Tarafların anlaşması halinde karşılıksız çek verme suçundan mahkum olanların cezasının infazı ertelenebilecek. Varılan anlaşmanın Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi halinde, anlaşmada öngörülen süre kadar soruşturma veya kovuşturma durdurulacak.