Çek-senet yerine pos makinesi

Bankaların, tüketici kredilerinde temkinli davranması nedeniyle yasadışı yollarla faizle borç para veren ve tefeci olarak tanımlanan kişilerin, borcunu kapattıkları müşterinin aynı kartından faiziyle taksitlendirerek tahsilata yöneldikleri iddia edildi.

ADANA - Bankaların, tüketici kredilerinde temkinli davranması nedeniyle yasadışı yollarla faizle borç para veren ve tefeci olarak tanımlanan kişilerin, borcunu kapattıkları müşterinin aynı kartından faiziyle taksitlendirerek tahsilata yöneldikleri iddia edildi.
Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) Genel Başkan Yardımcısı ve Hukuk Komisyonu Başkanı Faruk Hançer, yaptığı açıklamada, son dönemlerde tefecilerin çek-senet imzalatmak yerine, borç para verdikleri kişilere, kurdukları şirket adına bankalardan aldıkları POS makinesiyle mal satışı karşılığında taksitli ödeme imkânı sunulmuş gibi işlem yaptırdıkları yönünde yoğun ihbarlar aldıklarını sözlerine ekledi.
'Yüzde 6 faiz ödüyor'
Hançer, şunları söyledi:
"Aldığımız bilgilere göre, tefeciler, kart borçlularının borcunu kapatıyor ve aynı karttan bu kez faiziyle verdikleri parayı tahsil ediyor. İntihar olayları nedeniyle çek-senet yerine POS makinesiyle çalışan tefeciler, yüzde 2-6 arasında faiz uyguluyorlar. Örneğin, 30 bin YTL'lik kredi kartı borcunu 12 ayda kapatmak isteyen bir kişi, tefeciye 39 bin YTL para ödüyor. Vade uzadıkça, ödenen miktar da artıyor."
Hançer, aynı miktardaki kredi, bankadan çekilmek istendiğinde ise aylık ortalama 2,39 faiz oranı dikkate alındığında, 12 ayda toplam 35 bin 882 YTL ödediğini belirterek, "Bu paraya yasal kesintiler de ilave edildiğinde tefeci 30 bin YTL kredi için bankadan yaklaşık 3 bin YTL fazla tahsil etmiş oluyor" dedi.