Çek tasarısı Meclis alt komisyonunda bankacılarla vekilleri karşı karşıya getirdi

Çek tasarısı Meclis alt komisyonunda bankacılarla vekilleri karşı karşıya getirdi
Çek tasarısı Meclis alt komisyonunda bankacılarla vekilleri karşı karşıya getirdi

TBMM Adalet Alt Komisyonu?nda çek tasarısında bankaların sorumluluğunu artıran düzenleme yapılması tartışma yarattı. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL /AA

TBMM Adalet Komisyonu'nda bankalara, çekin karşılıksız çıkması durumunda karşılıksız kalan her çek yaprağı için 1000 TL'lik bir müeyyideyi öngörmesi, komisyon ile bankacılar arasında gerginliğe neden oldu. Ara bir formül aranıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi
SONGÜL?SELVİ / Arşivi

ANKARA - TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda Çek Kanun Tasarısı’nda bankaların sorumluluğunu artıran düzenleme yapılması tartışma yarattı. Bankalara, çekin karşılıksız çıkması durumunda karşılıksız kalan her çek yaprağı için bin TL’lik bir müeyyideyi öngörülmesi, komisyon ile bankacılar arasında gerginliğe neden oldu.
Bankacılık sektörü, tasarının bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda ‘bilançolarının’ altüst olacağını ileri sürdü. Karşılıksız çek nedeniyle mağdur olan binlerce esnafın şikayetlerini göz önünde bulundurduklarını kaydeden Adalet Alt Komisyonu ise topu Hazine’ye attı. Alt komisyon, yapılan düzenleme konusunda Hazine’den görüş istedi. TBMM Adalet Komisyonu bünyesinde AKP’li Hakkı Köylü’nün başkanlığında oluşturulan alt komisyon Çek Kanun Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tartışmalar arasında tamamladı. CHP ve MHP’nin protesto ederek ayrıldığı alt komisyonda, bankacıların temsilcilerinin karşı çıkmasına rağmen bazı düzenlemeler de yapıldı. Alt komisyon raporunu geçen hafta görüşme kararı alan Adalet Komisyonu tartışmalar üzerine görüşmeleri bu haftaya erteledi. Alt komisyon, tasarıda çekin karşılıksız çıkması halinde çeki veren bankanın ödeyeceği cezanın miktarını iki katına çıkardı. Adalet Bakanlığı’nın Meclis’e ilk sevk ettiği Tasarıda 470 TL olan ceza tutarı alt komisyon tarafından bin TL’ye olarak düzenlendi.
Buna göre; muhatap banka, ibraz eden düzenleyici dışındaki hamile, süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için, karşılığının hiç bulunmaması hâlinde, çek bedeli bin Türk Lirası veya üzerinde ise, bin Türk Lirası, çek bedeli bin Türk Lirası’nın altında ise çek bedelini ödemekle yükümlü olacak. Öte yandan çekin karşılığının kısmen bulunması hâlinde, ise ilgili banka çek bedeli bin Türk Lirası veya altında ise, çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmı karşılığı bin Türk Lirasına tamamlayacak bir miktarı, çek bedelinin bin Türk Lirasından fazla olması hâlinde, çek bedelini aşmamak koşuluyla, bin Türk Lirasını, ödeyecek.

Bankalar isyan etti
Söz konusu düzenleme bankalar tarafından ise tepkiyle karşılandı. Türkiye Bankalar Birliği yetkililerinin ayrıca itirazlarını Ali Babacan’a da ilettikleri öğrenildi. Bunun üzerine Adalet Komisyonu, ilgili kurum ve kuruluştan yaptıkları düzenlemeyle ilgili yeniden görüş almaya karar verdi. Alt Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, yasanın topluma ve ticaret hayatına ne getirip ne kaybettireceğinin anlaşılması için, alt komisyon raporunun BDDK, Hazine Müsteşarlığı ve Ali Babacan’a gönderildiğini söyledi. Köylü, buradan gelen görüşler ışığında tasarı komisyonda ele alınacak. Köylü, Bankaların karşılıksız çekle ilgili çekincelerini de anlatırken, “Bankalar karşılıksız çekle ilgili sorumluluklarının artırılmasının kendilerini zarar sokacağını söylüyorlar. Nakit ile ilgili endişeleri var. Maddi yapılarını ona göre yeniden düzenlemek çek müşterilerinden daha fazla teminat almamız lazım diyorlar. Öyle olunca, piyasada çek kullananların sayısı azalacak. Düzenlemenin bir anlamı kalmayacak” diye konuştu.