Çekirdeksiz kuru üzüm üreticisi de dertli

Fındıktan sonra çekirdeksiz kuru üzüm sektörü de zor günler geçiriyor. TARİŞ Üzüm Birliği, rekoltenin iklime bağlı değişiklik göstermesine rağmen sürekli yüksek gerçekleştiğini, bunun da fiyatlandırmada temel sorunlara yol açtığını açıkladı.

İZMİR - Fındıktan sonra çekirdeksiz kuru üzüm sektörü de zor günler geçiriyor. TARİŞ Üzüm Birliği, rekoltenin iklime bağlı değişiklik göstermesine rağmen sürekli yüksek gerçekleştiğini, bunun da fiyatlandırmada temel sorunlara yol açtığını açıkladı.
TARİŞ'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin dünya çekirdeksiz üzüm üretiminde, son altı yıllık ortalamalara göre 700 bin tonluk dünya üretiminin 305 bin tonunu karşılayarak birinci sırada yer aldığı belirtildi. Son sekiz yıl içinde çekirdeksiz kuru üzüm üretici maliyet fiyatları yüzde 602 oranında artış gösterirken, alım fiyatlarındaki artış oranının yüzde 542 oranında gerçekleştiğinin kaydedildiği açıklamada, sektördeki sıkıntıların aşılması için bağ sahalarındaki artışa sınırlama, iç tüketimin artırılması, stok kurumu gibi çözüm önerileri sıralandı.