Çelebi, İspanyol Acciona'yı alıp dünyanın üçüncü büyüğü olacak

Çelebi, İspanyol Acciona'yı alıp dünyanın üçüncü büyüğü olacak
Çelebi, İspanyol Acciona'yı alıp dünyanın üçüncü büyüğü olacak

Canan Çelebioğlu Tokgöz, Budapeşte ve Mumbai?den sonra, Hindistan?ın en büyük havalimanı Delhi Indra Gandhi?nin kargo ihalesini alarak yurtdışındaki üçüncü büyük adımı attıklarını söyledi.

Çelebi Hava Servisi, Macaristan ve Hindistan'daki operasyonundan sonra İspanyol Acciona'nın yer hizmetleri şirketlerini satın alıyor. Satın alma gerçekleşirse Çelebi, yer hizmetlerinde üçüncü büyük global oyuncu olacak
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Son olarak Hindistan’ın en büyük havalimanı olan Mumbai (Bombay) Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’nda yer hizmetleri verme hakkı için açılan ihaleyi kazanan Çelebi Hava Servisi, şimdi de Avrupa ve İspanya’nın en önemli iş gruplarından Acciona SA’nın sahip olduğu yer hizmetleri şirketlerini satın alma yolunda ilerliyor. Eğer bu satınalma gerçekleşirse Çelebi, Swissport ve Menzie’s’in ardından Service Air’in yerini alarak yer hizmetlerinde üçüncü büyük global oyuncu olacak. 

Hedef 350 milyon avro
Çelebi Holding’in Başkanvekili Canan Çelebioğlu Tokgöz, Çelebi Hava Servisi A.Ş. CEO’su Samim Aydın, Çelebi Holding İş Geliştirme Başkanı Ümit Bozer ve Çelebi Holding Operasyonel Denetim Koordinatörü Çetin Özbey’le birlikte, Çelebi Hava Servisi’nin gelecek planlarını anlattı.
Verilen bilgiye göre, Swissport’un’un yıllık cirosu 1.2 milyar avro, Menzie’s’in cirosu 800 milyon avro ve Service Air’in yıllık cirosu ise 300-400 milyon avro arasında. Yıllık yer hizmetleri cirosu 150 milyon avro alan Acciona’nın satın alınmasıyla Çelebi Hava’nın 75 milyon avroluk Hindistan cirosu ve 125 milyon avroluk Türkiye-Macaristan yer hizmetleri cirosu bir arada düşünüldüğünde yıllık 350 milyon avroluk ciroya ulaşacak. Bu rakam da Çelebi Hava Servisi A.Ş.’yi dünya üçüncüsü yapmaya yetecek.

‘Ayda bir teklif geliyor’
Şirketin CEO’su Samim Aydın satın alma süreciyle ilgili şunları söyledi: “51 yıllık ismi olan ve uluslararası başarılar elde etmiş şirketimize son zamanlarda haftada bir olmasa da ayda bir satın-alma ya da iş ortaklığı teklifleri geliyor. Fakat biz büyümek için büyümüyoruz.
Fakat şu anda tüm global oyuncuların büyüme problemi var. Büyümek kontrol etme sorunu ortaya çıkarıyor. Bunu kaybedenler oldu. Servis işi olduğu için kontrolü elimizden kaçırmak istemeyiz. Bizim işimizde doğru olan sağlıklı büyümektir. Kalite düşmemeli, yani jimnastik olsun diye iş yapmıyoruz. Acciona büyük bir grup, bu grup yer hizmetleri işini tasfiye etmek istiyor, onları için devede kulak bir iş. Fakat bu satın alma bizi bir anda global arenada üçüncü yapacak.”

Önce kesintiye uğradı
Aydın, İspanyollarla önce kesintiye uğrayan sonra tekrar canlanan süreci de şöyle anlattı:
“ÇHS, 2007 yılı haziran ayında, Acciona SA’yı oluşturan altı şirket hisselerinin tamamının satışı için düzenlenen ihaleye davet edildi. 2007 yılı temmuzunda verdiğimiz teklifle ihaleye katıldık. İki taraf arasında olumlu bir şekilde ilerleyen görüşmeler; ‘ilgili ülkelerdeki havacılık otoritelerinden söz konusu şirketlerin bir bölümü için hisse devir izinlerinin öngörülebilir süreler içinde Acciona tarafından sağlanamayacağının anlaşılması ve taraflar arasında ara çözümler konusunda mutabakat sağlanamaması’ nedeniyle sonlandırılmıştı. Acciona SA ve ÇHS arasında 2008 yılı şubatında son bulan çalışmalar, 2009 şubat ayında, görüşmelerin sonlandırılmasına neden olan engellerin ortadan kalkması ve gerekli izinlerin öngörülebilir sürelerde temin edilebilme ihtimalinin ortaya çıkması nedeniyle, imzalanan gizlilik ve münhasırlık anlaşması çerçevesinde yeniden başladı.”
Çelebi Hava Servisi ilk yatırımı Macaristan-Budapeşte’ye ardından da Hindistan’a yapmıştı.

Ulusal kampanya başlattı
Çelebi Holding, TOÇEV, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte bir büyük ve önemli sosyal sorumluluk projesine daha imza attı ve ‘Evimdeyim’ projesini başlattı. Canan Çelebioğlu Tokgöz şöyle konuştu: “Çelebi, öğretmenlerimizin yaşam koşullarının iyileştirilmesinin, verdikleri eğitimin kalitesine doğrudan yansıyacağı görüşüyle başlattığı bu projeyle doğu illerimizdeki köylerde bulunan 50 öğretmen lojmanını yenileyerek, donatıyor. Bu konudaki en güzel gelişme ise, Çelebi’nin ateşlediği bu projenin Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV önderliğinde ulusal bir kampanya haline dönüştürülmesi için İl Dernekler Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınmış olması. Bu uygulama ve halkımızın desteği ile tüm doğu illerimizdeki öğretmenlerimize aynı konforun sunulması sağlanmış olacak.”

‘Mumbai İstanbul kadar hacim katacak’
Çelebi Hava Servisi A.Ş., Budapeşte, Mumbai’den sonra, Hindistan’ın en büyük havalimanı Delhi Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı kargo ihalesini kazanarak yurtdışındaki üçüncü büyük adımından söz eden Canan Çelebioğlu Tokgöz şu bilgileri verdi: 

Ortaklıkta yüzde 51 hisse sahibi
“Konsorsiyumda yüzde 51 hisseye sahibiz NAS Aviation Services Pvt Ltd’nin payı ise (NAS India) yüzde 49. Chhatrapati Shivaji, Hindistan’ın trafik açısından en büyük havalimanı. 2002’de 125 bin olan uçak trafiğine ve 12.6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanı, 2007 yılında ise 201 bin uçak hareketi ve 22.3 milyon yolcuya hizmet verdi. Mumbai Havalimanı, son beş yılda toplam yüzde 60’ın üzerinde bir büyüme kaydetti.”
Canan Çelebioğlu Tokgöz, Mumbai’de görev yapacak personelin alımı ve eğitimlerinin sürdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: “Lufthansa, THY ve British Airways gibi önde gelen havayolu şirketleriyle Mumbai için bağlantıları yaptık. İlk anda 20-25 bin uçuşla operasyonlara başlarız. Mumbai, Çelebi Hava Servisi’ne en az bir İstanbul kadar iş hacmi katacak. Hizmet vermeye 1 Temmuz’da başlayabileceğimizi düşünüyoruz.”