Çelik devleri flörte başladı

Dünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal'in rakibi Fransız Arcelor için önerdiği 18.6 milyar avroluk teklif şirket tarafından düşük bulundu.

LONDRA - Dünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal'in rakibi Fransız Arcelor için önerdiği 18.6 milyar avroluk teklif şirket tarafından düşük bulundu. Mittal'in teklifi resmen reddedilmemesine karşın Arcelor üst yönetimi fiyatın düşük bulunduğunu, ancak tutum belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Arcelor yönetim kurulunun toplanmayı planladığı da belirtildi.
Rakibi Arcelor için teklif edilen 18.6 milyar avroluk (22.3 milyar dolar) teklifi artırmayı düşünmediklerini açıklayan Mittal'in CEO'su Lakshmi Mittal, "Arcelor ile 14 Ocak'ta görüştük ve birleşme fikrini ortaya attık. Şirketin CEO'sundan olumlu bir yanıt alamadık. Ve Arcelor CEO'su Guy Dolle bize bu işlemle ilgili gördüğü zorlukları anlattı" dedi.
Erdemir özelleştirmesine de katılan Mittal, yıllık 75 milyon tonluk çelik üretimiyle dünyanın en büyük şirketi. Son gelişmelerden sonra zor görünmesine karşın iki şirketin birleşmesi halinde 40 milyar dolarlık yeni çelik devi ortaya çıkacak. Mittal, verdiği 18.6 milyar avroluk teklifte Fransız rakibinin beher hissesi için 28.21 avro fiyat biçti. Bu Arcelor'un önceki günkü kapanış fiyatına göre yüzde 27 primi ifade ediyor. Arcelor hissedarları ise her beş adet Arcelor hissesi için dört adet Mittal Steel hissesi ile 35.25 avro alacak.
Arcelor, Erdemir'e ortak olacak
Mittal ve Arcelor, Erdemir ihalesine katılmış, ancak açık artırmada ihaleden çekilmişlerdi. İhalede Erdemir'in yüzde 46.12'sini 2.77 milyar dolara alan Oyak ise Erdemir'i devralmak için kurduğu Ataer Holding'in yüzde 41'ini Arcelor'a devredeceğini açıkladı.