Çelik: Kısa çalışma ödeneği altı ay daha uzayabilir

Çelik: Kısa çalışma ödeneği altı ay daha uzayabilir
Çelik: Kısa çalışma ödeneği altı ay daha uzayabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Bursa?daydı. FOTOĞRAF: NAİL KAHRAMAN / DHA

BURSA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, küresel ekonomik krizin istihdamda yol açtığı sorunların çözümü için getirilen kısa çalışma ödeneğine ilişkin, “Kısa çalışma ödeneği altı aylık ama bu altı ay daha uzamaz diye bir kural yok, altı ay daha uzatılabilir” dedi. Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, hükümetlerin öncelikli konularından birinin işsizlikle mücadele olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’de yaşanan işsizliğin başka bir şey olduğunu belirten Çelik, “Bugün talep daralmasından kaynaklanan krizde işsizlik ve istihdam azalışıyla karşı karşıyayız. Talep daralması var diye onu da iç politika malzemesi yapmak hiç doğru değil. Bizim istihdamı koruma ve artırma gibi iki önemli görevimiz var” diye konuştu.
Hükümet olarak bu konuda gerekli önlemleri aldıklarına değinen Çelik, şöyle konuştu: “Kısa çalışma ödeneği ve ÖTV indirimi istihdamı korumaya dönük attığımız adımlar. Bundan sonra ne olabilir? Seçim bölgelerine dağılmadan önce Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında aldığımız karar şudur; 29 Mart’tan sonra anlık müdahale. 

‘ÖTV’ye de bakacağız’
Bakan Çelik, ÖTV indirimiyle otomobil ve beyaz eşya sektörlerinin büyük bir canlılık kazandığını vurguladı. ÖTV’yi üç aylık tuttuklarını belirten Bakan Çelik, şunları söyledi: “Ama bunun meydana getirdiği canlılık nedir? Bunun ölçümlemesi yapılacak. Böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa, hükümet olarak biz anlık kararlarımızı tekrar gözden geçiririz. Ama şu an kısa çalışma ödeneğiyle ilgili aldığımız karar altı ay. ÖTV ile ilgili aldığımız karar üç ay. Bu süreler inceleniyor, piyasadaki artıları, eksileri değerlendiriliyor. Seçimden sonra nisan ayında da sektörel, bölgesel teşvik anlamında bir çalışma gelecek. Bunlar netleşince inanıyorum ki, o sektörlerde, o bölgelerde çok ciddi bir canlanma meydana gelecek.” (aa)