'Çelik tekelleri özelleştirmeye zorluyor'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin en kârlı kuruluşlarından Erdemir'deki kamu payını özelleştirmek istemelerinin, çelik sektöründe dünyada yaşanan yoğun birleşme ve satın alma ortamından yararlanma düşüncesinden kaynaklandığını söyledi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin en kârlı kuruluşlarından Erdemir'deki kamu payını özelleştirmek istemelerinin, çelik sektöründe dünyada yaşanan yoğun birleşme ve satın alma ortamından yararlanma düşüncesinden kaynaklandığını söyledi. Unakıtan, bölgedeki dev çelik üreticilerinin hammadde kaynaklarını kontrol etmesinin de Erdemir gibi şirketlerin bağımsız kalmasını zorlaştırdığını ifade etti.
Kemal Unakıtan, CHP Milletvekili Harun Akın'ın, Türkiye'nin 500 büyük şirketi arasında ilk beşe giren Erdemir'deki yüzde 46 kamu hissesinin neden satılmak istendiğine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Unakıtan, Erdemir'deki kamu hisselerini yerli yabancı stratejik yatırımcıya satmak istemelerinin iki esas nedeni olduğunu belirterek, bunları özelleştirme felsefesi ve olumlu piyasa koşullarından yararlanma isteği olarak açıkladı.
Unakıtan, dünyada demir çelik sektöründe yoğun bir şekilde birleşme-satın alma işlemleri gerçekleştiğini, bunlar incelendiğinde, özelleştirme sonrasında yüksek verimlilik ve kâr artışı sağlandığının gözlendiğini anlattı. Unakıtan, şöyle dedi: "Dünyada çelik döngüsü şu anda tarihinin en üst noktalarındadır ve düşüşe geçecek. Türkiye'ye coğrafi yakınlığı olan çelik üreticilerinin konsolidasyonu çok hareketli. Mittal Steel şirketi, Orta ve Doğu Avrupa'da 15-18 milyon ton kapasiteye sahip. Rusya (Evraz Holding, Sevestal) ve Ukrayna'da (IUD, System Capital) 10-15 milyon tonluk şirketlerle konsolidasyon sürüyor. Bu şirketlerin maden kaynakları olduğundan, bu durum onları bağımsız ve rekabetçi konuma getiriyor. Son yıllardaki diğer eğilim, bu firmaların hammaddesini kendisi için kullanması, rakipleri engellemesi ve onları daha uzaktan, yüksek maliyetle hammadde almak zorunda bırakmalarıdır. Bu durum uzun dönemde, Erdemir bağımsız kalmaya devam ederse, zorlaştırıcı etken olur. Güçlü ve stratejik bir ortağın, Erdemir ve Türkiye çelik sanayisinin geleceğini garantiye alacağı düşünülüyor" dedi.
Devler talip oldu
Erdemir'deki yüzde 49.12'lik paya talip olduğunu uzun süre önce açıklayan Hint asıllı Mittal ailesinin sahibi olduğu İngiliz şirketi Mittal Steel, geçen hafta Erdemir için 1 milyar dolar ödemeyi göze aldığını duyurmuştu. Ancak, borsadaki fiyatlara göre bile Erdemir'in yüzde 49 hissesinin piyasa değeri 1.2 milyar doları aşıyor. Avrupa'nın ikinci, dünyanın da yedinci büyük çelik üreticisi Corus da Erdemir ihalesine katılacak devler arasında.