Çeltik üreticisi iki yıl önceki fiyata hasret

Trakya Çeltik Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Yener, iki yıl önce kilogramda 80 YKr'ye çeltik satıldığını belirterek, bugün verilen 55 YKr civarındaki fiyatın çok düşük olduğunu söyledi.

EDİRNE - Trakya Çeltik Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Yener, iki yıl önce kilogramda 80 YKr'ye çeltik satıldığını belirterek, bugün verilen 55 YKr civarındaki fiyatın çok düşük olduğunu söyledi.
Yener, çeltik üreticinin İpsala ilçesinde, kalite bazında dünya ortalamasının üzerinde verim elde ettiğini söyledi. Çeltik üreticisinin pazar sorunu yaşadığını ifade eden Yener, yetişen çeltiğin, son derece kaliteli olmasına karşılık, satış fiyatının çok ucuz olduğunu belirtti. Türkiye'nin Amerika ve Mısır'dan daha kaliteli çeltik ürettiğine işaret eden Yener, TMO'nun bu yıl fiyatları geç açıklaması nedeniyle, üreticinin zarar ettiğini öne sürdü. Yener, çeltiğin Osmancık çeşidindeki 72 YKr'nin geçen yılki fiyat olduğunu belirterek, TMO'nun. ürünü kriterlere uygun olması halinde aldığını söyledi.
Yener, "TMO, kuyumcu terazisi edasıyla tartıp, adeta cımbızla ayıklama yaparak ürün almaktadır. Barem çiftçi aleyhine devam ediyor. Açıklanan fiyata göre üreticinin eline en çok 64 veya 65 YKr geçer" dedi.
Yener, iki sene önce 80 YKr'ye çeltik satıldığını belirterek, bugün verilen 55 YKr civarındaki fiyatın çok düşük olduğunu söyledi. Üreticinin Türkiye'nin verimini artırmak için gösterdiği gayretin, verilen taban fiyatı ile heba olduğunu savunan Yener, TMO'nun en az 80 Ykr fiyat açıklaması ve üzerine de 10 YKr prim vermesini istedi. Yener, "Fiyatı ağustos sonunda açıklasaydı, toptancılar ve değirmenciler de piyasaya büyük ölçüde gireceklerdi" dedi.