Cem Uzan'a çiftlik baskınından altı yıl hapis

Cem Uzan'a çiftlik baskınından altı yıl hapis
Cem Uzan'a çiftlik baskınından altı yıl hapis

2004?te bastığı çiftlikten ayrılırken görülen Cem Uzan?a Kabahatler Yasası?na göre ?kendiliğinden hak alma? suçundan 445 milyon lira para cezası verilmişti.

Fransa'dan sığınma hakkı isteyen Cem Uzan'a bir darbe daha geldi. TMSF'nin el koyduğu Pamukova'daki çiftliğini 2004'te basan Uzan'a 'hürriyeti tahdit'ten altı yıl hapis cezası verildi

SAKARYA - Hakkında yurtdışına  çıkma yasağı bulunurken eşi ve çocuklarıyla kaçtığı Fransa’da sığınma talebinde bulunan Genç Parti eski lideri Cem Uzan, Pamukova’daki çiftlik baskınından altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çiftlik baskınından aldığı ceza Cem Uzan’ın bu yıl aldığı üçüncü hapis cezası oluyor.
Pamukova Asliye Ceza Mahkemesi’de görülen davada Cem Uzan ve 20 koruması hakkında, TMSF’nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) el koyduğu Pamukova’nın Bakacak köyündeki çiftliğe 2004’te yaptıkları baskında görevlileri tehdit ettikleri iddiasıyla açılan dava dün sonuçlandı.
‘Hürriyeti tahdit, bu suça azmettirme’ ve ‘hakkı olmayan mala tecavüz’ suçlarından yargılanan sanıklardan Cem Uzan altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cem Uzan’la birlikte yargılanan 20 sanık da 3’er yıl 4’er ay hapis cezası verildi ancak mahkeme bu sanıkların cezasını erteledi.

İki ceza daha almıştı
Cem Uzan,  bu yıl ilk hapis cezasını Beykoz’daki evinin havuzunda inşa ettirdiği gizli bölmede sakladığı 3 milyon 596 bin kontör nedeniyle yargılandığı davada almıştı. Üç yıl altı ay hapis cezasına çarptırılan Uzan’ın itirazı üzerine temyize  giden davada Yargıtay’ın bugünlerde karar vermesi bekleniyor. Fransa’ya kaçışından sonra Cem Uzan’ın Yargıtay’ın mahkemenin kararını onaylacağı istihbaratını aldığı için Türkiye’den ayrıldığı iddia edilmişti.
Fransa’ya kaçan Cem Uzan ikinci hapis cezasını da Pamukova çiftliğiyle ilgili bir suç nedeniyle almıştı.  Cem Uzan TMSF tarafından el konulan Pamukova’daki çiftliğin sahibiyken orman arazisini işgal ettiği iddiasıyla yargılandığı davada geçen ay da bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çıkış yasağı istenmişti
Pamukova’daki çiftlik baskını nedeniyle aldığı son hapis cezasıyla birlikte Uzan’ın aldığı toplam hapis cezası 11 yıl iki aya ulaştı.  Cem Uzan’ın avukatlarının son karar ile ilgili olarak da temyiz başvurusunda bulunması bekleniyor. TMSF Cem Uzan hakkında yurtdışına kaçabileceği gerekçesiyyle eylül ayında çıkış yasağı istemiş ancak mahkeme talebi yeterli delil olmadığı gerekçesiyle yerinde görmemişti. Daha sonra başka bir mahkemeden de çıkış yasağı konmasını isteyen TMSF’nin talebi aynı gerekçelerle yine yerinde görülmemiş ancak o gün avukatı Şaylan Çığgın, Cem Uzan’ın Paris’te bulunduğunu ve Fransa’dan sığınma hakkı istediğini açıklamıştı. (Radikal)