Cem Uzan'dan fona yeni teklif

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Uzan Grubu'nun borçları ile ilgili olarak, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) 1 milyar dolar civarında ödemeyi içeren yazılı teklif sunulacağını söyledi.

İSTANBUL - Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Uzan Grubu'nun borçları ile ilgili olarak, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) 1 milyar dolar civarında ödemeyi içeren yazılı teklif sunulacağını söyledi. Uzan, TMSF'nin Esentepe'deki merkez binasında TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve diğer yetkililerle görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Uzan, müspet ve yapıcı bir görüşme olduğunu aktardı.
Uzan, "Yazılı olarak da kendilerine bazı başvurularımız olacak. Anlaşmaya yaklaştığımızı umuyorum. Bir çözüme yaklaşıldığı inancındayım" dedi. Teklifi bugün yazılı olarak ileteceklerini bildiren Uzan, "İleteceğimiz teklifte takribi 1 milyar dolarlık ödeme söz konusu olacak" diye konuştu
Konuyla ilgili detayları yazılı teklifi verdikten sonra açıklayacağını ifade eden Cem Uzan, "Bu ödeme bankalar için mi, grup şirketleri için mi yapılacak?" sorusunu, "TMSF ile olan sorunun çözülmesi için" şeklinde yanıtladı.
6 milyar dolar borç
Edinilen bilgiye göre Cem Uzan, TMSF'ye 6 milyar dolar borçlu olduklarını kabul etti. TMSF'ye sunulacak ödeme planına göre, ilk etapta devletin hemen paraya çevrilebilecek yat ve yalı gibi varlıkları satışına zorluk çıkarılmayacak. Ardından Cem Uzan'a 3-6 ay arasında süre verilecek. Bu sürede şirketlerin yönetimi yine TMSF'de kalacak. Ancak Cem Uzan bu sürede medya, telekomünikasyon ve çimento grubundan birini satıp TMSF'ye 1 milyar dolar öeyecek. Eğer satılan şirketler bu rakamı sağlayamazlarsa aradaki farkı temin edecek. İkinci etapta ise kalan borcun 12 yılda ve Libor+1 yıllık faizle tasfiyesine ilişkin bir anlaşma imzalanacak. Bunun ardından şirketlerin yönetimi Cem Uzan'a devredilecek. Borcunun olmadığını iddia
eden baba Kemal Uzan'ın hukuki girişimlerine karşı Cem Uzan'ın kefil olacağı sözleşmeye yazılacak.