Cem Uzan'dan Telsim davası

Cem Uzan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan Telsim ihalesinde en yüksek teklifi veren Vodafone, Vodafone'un Türkiye'deki yeni ortağı Nurol ve Telsim'in TMSF tarafından atanan yöneticileri hakkında ABD'de dava açtı.

ANKARA - Cem Uzan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan Telsim ihalesinde en yüksek teklifi veren Vodafone, Vodafone'un Türkiye'deki yeni ortağı Nurol ve Telsim'in TMSF tarafından atanan yöneticileri hakkında ABD'de dava açtı. Uzan'ın açtığı davada, Telsim'e TMSF tarafından el konulmasının ve mallarının satılmasının yasalara ve hukuka aykırı olduğunun ileri sürüldüğü belirtildi. Davada, Telsim'in TMSF tarafından atanan yöneticilerinin şahıslarından ve Vodafone'dan 4.5 milyar dolarlık tazminat istendi.
Malvarlığı araştırması
Uzan'ın Telsim yöneticilerinden tazminatı, 'olmayan, hayali borcu yetkilerini kötüye kullanarak usulsüz biçimde Telsim bilançosuna koydukları' gerekçesiyle talep ettiği ifade edildi. Bu arada Telsim yöneticilerinin 'dava sonunda hükmedilecek tazminatın tahsilatını kolaylaştırmak amacıyla malvarlığı hakkında tüm dünyada araştırma başlatıldığı' da ileri sürüldü. Araştırmaya Vodafone yöneticileri ve ortağı Nurol da dahil edildi. Malvarlığı hakkında araştırma başlatılanlar arasında Telsim'in şu anki başkanı Ferruh Tunç'un yanı sıra Mehmet Taşaltın, Yaşar Akgün, Ömer Küçüközcan, Halil Özkentli ve Uğur Hayırlı bulunuyor. Uzan, ABD'de daha önce TMSF ihalelerinde dört radyo alan CanWest hakkında dava açmıştı. Öte yandan Ferruh Tunç, "Bize ulaşan dava yoktur" dedi.