Cem Uzan'ın yatı dert oldu

TMSF tarafından Finesse Management Co. Ltd. adlı şirkete 32 milyon 175 bin YTL'ye satılan Cem Uzan'a ait Frequency...

MUĞLA - TMSF tarafından Finesse Management Co. Ltd. adlı şirkete 32 milyon 175 bin YTL'ye satılan Cem Uzan'a ait Frequency yatı alıcı firmaya zamanında teslim edilemediği için devlet 4 milyon 54 bin YTL yıllık faiz ödeyecek.
Ayrıca Airwaves ve Frequency teknelerinin bağlı kaldığı Netsel Marina'daki teknenin yıllık konaklama giderleriyle teknede görevlendirilenlerin ücretleri de devletin kasasından çıkacak. Bu rakamın da 1 milyon YTL civarında olduğu sanılıyor. TMSF, Uzan Ailesi'nin devlete olan borçları nedeniyle Frequency, Airwaves ve I'm Yours adlı süper lüks teknelere el koydu. Ancak Airwaves ile Frequency'nin sahibi olduğunu ileri süren Utterton Co. Ltd. ve Wisteria Bay Co. Ltd. şirketleri de davalar açarak teknelerin kendilerine iadesini istedi.
Dava devam ediyor
Davalar sürerken TMSF' Frequency adlı yatı İngiliz Finesse Management Co. Ltd.'ye sattı. Ancak, davalar devam ettiği için TMSF yatı teslim edemedi. Satış ücreti peşin alındığı için bunun karşılığında bankaların yıllık yüzde 15'lik ortalama faiz tutarı olarak 4 milyon 54 bin YTL faizi alıcı şirkete ödeme zorunluluğu ortaya çıktı.
Ayrıca Airwaves ile Frequency için yapılan bakım masrafları ile yediemine verilecek ücretin yanı sıra Netsel Marina'daki konaklama giderlerinin de devletin kasasından çıkacağı belirtildi. Şartnamede tekneler üzerindeki davalar kazanılsa da kaybedilse de konaklama ücretlerinin TMSF tarafından ödeneceği kaydı bulunduğu belirtildi.