Cem ve Hakan Uzan'a yeni dava yolda

Petkim ihalesine katılan Standart Kimya'ya Adabank'tan verilen teminat mektubuyla bankayı zarara uğrattıkları öne sürülen Kemal, Yavuz ve Bahattin Uzan ile bankanın yedi eski yöneticisinin yargılanmasına devam edildi.

İSTANBUL - Petkim ihalesine katılan Standart Kimya'ya Adabank'tan verilen teminat mektubuyla bankayı zarara uğrattıkları öne sürülen Kemal, Yavuz ve Bahattin Uzan ile bankanın yedi eski yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme şirketin hakim ortakları Cem ve Hakan Uzan hakkında da dava açılabilmesi için dosyanın İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesine karar verdi.
'Bilgim yoktu'
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, İmar Bankası davası kapsamında tutuklu bulunan Bahattin Uzan, Tacettin Pak ve Mustafa Akar ile tutuksuz sanıklar Okay Öztürk, Nurettin Sivlim, İhsan Canarslan katıldı. Duruşmada esas hakkındaki savunmasını yapan Bahattin Uzan, bankacı olmadığını, bu nedenle Bankalar Kanunu'nun 22. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenen suçu kabul etmediğini belirterek, dava konusu teminat mektubu alınmadan bir ay önce söz konusu şirketteki görevinin bittiğini anlattı. Dava konusu olan teminat mektubu ya da ihaleye girileceği konusunda bilgisinin olmadığını belirten Uzan, "Yurtdışında bulunuyordum. İhaleye girildiğini burada küçük ağabeyimden öğrendim" dedi.
'Büyüklere soru sorulmaz'
Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Akın'ın, daha önce ihaleye girileceğinden neden haberi olmadığını sorduğu Uzan, "Bizde büyüklere soru sorulmaz. Hem terbiyemden dolayı, hem da maddi olarak soru soramazdım. Bir sermayem yok ki ne yapıldığını sorayım" diye konuştu. Kendisine ait payla şirkette söz sahibi olunamayacağını belirten Uzan, beraatine karar verilmesini istedi. Uzan, "Türk adaletine hep güvendim. Hakkımızda ne karar verirseniz verin güvenmeye devam edeceğim" dedi. Esas hakkındaki savunmalarını yapan sanık avukatları da müvekkillerinin beraatine karar verilmesini talep etti. Tacettin Pak ile Mustafa Akar'ın avukatı Sevla Bozkurt ise İstanbul Barosu tarafından sanıkların avukatlığına birkaç gün önce atandığını, dosyayı inceleyemediğinden savunma için kendisine süre verilmesini istediğini söyledi.
Suça konu olan Standart Kimya A.Ş.'de yüzde 1 hisseye sahip olan Bahattin Uzan hakkında dava açılmış olmasına rağmen, şirkette yüzde 24 oranında hisseye sahip olan Cem Uzan ve Hakan Uzan hakkında dava açılmadığını belirten mahkeme heyeti, şirketin diğer hissedar veya sorumluları hakkında gerekli görülmesi halinde ek iddianame hazırlanması konusunun değerlendirilmesi için dava dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verdi.
6 ile 12 yıl isteniyor
Avukat Bozkurt'un süre istemini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. Sanıklar hakkında 6 ile 12 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor.