Cemil Çiçek: Ateş tedbirlerle söndü

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, haziran ayında enflasyonun 'tahmin ettiklerinden' az çıktığını belirtirken, "Alınan tedbirlerle bu işin ateşi sönmüş gözüküyor" dedi.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, haziran ayında enflasyonun 'tahmin ettiklerinden' az çıktığını belirtirken, "Alınan tedbirlerle bu işin ateşi sönmüş gözüküyor" dedi. Bakanlar Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, haziran enflasyonunun 'beklenenin üzerinde' çıktığının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:
"Bizim açımızdan beklenenin üzerinde bir rakam açıklanmış değil. Son zamanlarda para piyasalarında dış şartlara bağlı olarak meydana gelen bir dalgalanma var. Bunun içeride yarattığı psikolojik bir tesir var. Hükümet olarak ortaya koyduğumuz hedeflerden vazgeçmiş değiliz. Petrol fiyatlarındaki artışı da buna ilave ederseniz, böyle bir sonucun ortaya çıkması bizim açımızdan sürpriz olmamıştır. Zaman içinde beklenen hedefe doğru bir düşüş söz konusu olabilecektir. Bunu geçici bir durum olarak değerlendiriyoruz. Esasen olumlu sonuçların alınmasında siyasi kararlılık önemli. Önümüzdeki dönem meyvelerini birlikte göreceğiz."
SSK ve Bağ-Kur borçları
Cemil Çiçek, Bağ-Kur'da 849 bin, SSK'da 300 bin yeni borç yapılandırılması, yapılandırılan borç tutarının 10.5 milyar YTL, tahsil edilen miktarın 1 milyar 540 milyon YTL olduğu bilgisini de verdi.