Cemil Çiçek'e göre dalgalanma psikolojik

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, piyasalardaki dalgalanmanın dış kaynaklı ve psikolojik bir durum olduğunu söyledi. Çiçek, "İnsanlar yersiz bir şekilde panik havasına kendilerini kaptırmaya çalışıyorlar" dedi.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, piyasalardaki dalgalanmanın dış kaynaklı ve psikolojik bir durum olduğunu söyledi. Çiçek, "İnsanlar yersiz bir şekilde panik havasına kendilerini kaptırmaya çalışıyorlar" dedi. Bakanlar Kurulu dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından açıklama yapan Çiçek, bir gazetecinin dövizdeki artışın ardından Merkez Bankası'nın müdahalesini anımsatarak hükümetin yeni bir önlem düşünüp düşünmediğini sorması üzerine şunları söyledi:
"YTL'de belli ölçüde düşüş var. Aslında bir ölçüde dış kaynaklı, bir yönüyle de psikolojik bir durum. Türkiye geriye dönük olarak 3-4 yıllık sürede ekonomiyi bu tip dalgalanmalara karşı daha güçlü hale getirme noktasında birçok tedbiri almaktadır. Paniğe gerek yok. Politikaları kararlılıkla sürdüren bağımsız bir Merkez Bankası var. Onlar konuyu yakinen takip ediyorlar"
Cemil Çiçek, yabancı yatırımcıya stopajın sıfırlanmasının ardından benzer düzenlemenin yerli yatırımcıya yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, "Stopajla ilgili kanun TBMM'de. İş o noktaya geliyorsa gereği neyse o yapılır, yapılacaktır" dedi.