Cenevre'de müjdeli açılış

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kore'de Avrupa pazarı için üretilen Matrix modelinin Türkiye'de üretilmesi için 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

CENEVRE - Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kore'de Avrupa pazarı için üretilen Matrix modelinin Türkiye'de üretilmesi için 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı. Kibar, "Böylece toplam üretim kapasitemiz 125 bine ulaşmış olacak. Üretimin yüzde 50'den fazlası ihracata gidecek" dedi.
Kibar, Matrix ile gerçekleştirecekleri kapasite artırımıyla 1000 kişilik istihdam sağlanacağını ifade etti. Üzerinde çalıştıkları iki proje daha bulunduğunu belirten Kibar, "Özellikle iç pazara yönelik ağır ticari araçların üretimi için yeni bir fabrika kurabiliriz" diye konuştu. Kibar, ayrıca küçük ve hafif ticari araç sınıfındaki yeni bir ürünle ilgili çalışma içinde olduklarını açıkladı. Hyundai'nin büyük yatırımını Çek Cumhuriyeti'ne kaydırmasıyla ilgili bir soru üzerine Kibar, bu yatırımın Avrupa projesinin birinci etabının 300 bin adet, ikinci etabının ise 500 bin adet olduğunu belirterek şöyle konuştu: "İleride 200 bin adetlik ilave kapasiteyi belki Türkiye'ye alabiliriz. Ancak bunu söylemek şu anda erken". Kibar, "Yatırımın Çek Cumhuriyeti'ne gitmesi bizi kırmadı. Ortaklar arasında bozulma olmaz" dedi.
Tofaş'tan 2.5 yılda 500 milyon avro
Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Alfredo Altavilla, Türkiye'de pazara sundukları Fiat Grande Punto modelinde son derece iddialı olduklarını ve ilk 10 günde 1000 sipariş aldıklarını açıkladı. Altavilla, "Bu siparişlerin yüzde 60'ının Fiat dışında araç kullanan müşteriler tarafından verilmesidir. Müşterilerin çoğu da gençlerden oluşuyor" dedi. Altavilla, Türkiye'nin Fiat için önemli üç pazardan biri olduğunu ifade ederek, "Tofaş önümüzdeki 2.5 yılda 500 milyon avro yatırım yapacak. İki yeni model söz konusu" dedi.
Renault Bursa'da karar aşamasında
Renault Euromed Bölge Direktörü Luc-Alexandre Menard, "Bursa Fabrikası'nın üretim kapasitesini 300 bine çıkarmak için görüşmeler yapıyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde karar verilecek. Ancak, verilen kararın hayata geçirilmesi için en az 18 ay gerekiyor" dedi. Menard, "Bursa fabrikasının her zaman üç farklı model üretme kapasitesi var. Çok esnek bir fabrika. Clio Symbol'ün başarısından çok memnunuz. Modelin yenilenen fazı önümüzdeki aylarda piyasaya sunulacak. Bursa, Clio Symbol'ün Avrupa'daki ana üretim merkezi. Birçok yedek parça Meksika'daki fabrikaya gönderiliyor" dedi.
Oyak Renault Genel Müdürü Alain Gabillet ise şirketin Bursa'daki 10 okula bağışladığı 250 bilgisayarın teslim töreninde mevcut modellere ilaveten Clio 3'ü ürettiklerini söyledi. Gabillet, Clio 3'ün İspanya'da da üretileceğinin hatırlatılması üzerine "Bunun Bursa'daki fabrikaya bir etkisi olmayacak. Zaten Clio 3 modeli Fransa'da iki fabrikada üretiliyor" diye konuştu.
Manevra sorun değil
Nissan'ın, yeni otomobili Nissan Pivo çoğu kadının kâbusu olan manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Otomobilin yeni kabin dizaynı, manevra yapma gereksinimi duymadan 360 derece dönüyor. Japon orjinli konsept otomobilin yaratıcı dizaynıyla, 2 Mart'ta halka açılacak fuarda ilgi görmesi bekleniyor.
207 yüzünü gösterdi
Yeni Peugeot 207, 76. Cenevre Otomobil Fuarı'nda basın mensuplarına tanıtıldı. İlk kez 1929 yılında üretilmeye başlanan 2 serisi Peugeot modellerinden olan 206'nın 3 bin 822 mm. olan uzunluğu 207 için 4 bin 30 mm,'ye çıkarılmış, markanın yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Peugeot Marka Başkanı Frederic Saint-Geours Yeni Peugeot 207 hakkında bilgi verdi. Araç Türkiye'ye yazın gelecek.
Başkan bisiklette
Cenevre'de 30 ülkeden 260 firma 900 model sergiliyor. Basın açılışında Daimler Chrysler Grup Başkanı CEO'su Alman Dieter Zetsche'nin bisikletle tur attığı Mercedes-Benz standı ilgi gördü. Mersedes SLK dünya prömiyerinin yapıldığı fuarda Zetsche soruları yanıtladı. Araç artık daha sportif görünüme sahip.