Cenevre'den iyi haber var

TeliaSonera, Turkcell'deki diğer ortağı Çukurova Holding'in hisselerini Rus Alfa Grubu'na devrini engellemeye yönelik girişimlerinden vazgeçiyor.

İSTANBUL - TeliaSonera, Turkcell'deki diğer ortağı Çukurova Holding'in hisselerini Rus Alfa Grubu'na devrini engellemeye yönelik girişimlerinden vazgeçiyor. Cenevre'deki Uluslararası Tahkim Kurulu Başkanı Michael Schneider, TeliaSonera'nın isteği üzerine Çukurova Grubu patronu Mehmet Emin Karamehmet'in hisseleri Rus Alfa'ya devrini engelleyen kararın kaldırıldığını açıkladı. 22 Kasım 2005 tarihinden itibaren geçerli olan karar Çukurova Holding'e iletildi. Çukurova Holding de Tahkim Kurulu'nun bu kararını İMKB'ye iletti.
Ancak TeliaSonera, Mehmet Emin Karamehmet'in girişimleriyle ilgili olarak kanuni haklarının saklı kaldığını da ifade etti. Böylece Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Rus Alfa Grubu ile anlaşmasının önündeki bir büyük engel daha ortadan kalkmış oldu. Tahkim Kurulu Başkanı Michael Schneider, geçtiğimiz ay Çukurova Holding'e yazdığı mektupta uyuşmazlık çözümleninceye kadar hisse devrinin yapılmamasını istemişti.