Isparta'da pis koku

Isparta Belediye Başkanı Balaman'a itham: Belediyenin işyerinin satış ihalesine baba ile oğul girdi, baba 260 bin YTL ile aldı; oysa çatıya 800 bin YTL harcanmıştı...
Diğer suçlama: Belediyenin alım ihalesine katılan iki firmanın adresi aynı; Mustafa Karabulut, ikisinin de yüzde 50'sine sahip. Balaman: "Teftiş istedim. Yolsuzluk yok."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Isparta'nın AKP'li Belediye Başkanı Hasan Balaman'ın ihalelerde usulsüzlük yaptığı ileri sürüldü. Belediye Encümeni'nde kurulan Denetim Komisyonu'nca incelenen iddialara göre, bir alışveriş merkezindeki işyerinin satışında, baba-oğul iki rakip arasında geçen ihaleyi, gerekli rekabet koşulları oluşmadan baba Ahmet Eski kazandı. Diğer olayda da belediye için malzeme alımı ihalesine giren iki firmanın çoğunluk hisselerinin de aynı kişiye ait olduğu ileri sürüldü.
Başkan Balaman, yolsuzluk iddialarını haber yapan iki gazeteciyi geçen ay makamında dövmüş ve bu nedenle AKP yönetiminden kınama cezası almıştı.
'Aile boyu rekabet!'
Tartışmalı ihalelerden biri, mülkiyeti Isparta Belediyesi'ne ait olan Gülcü Mahallesi tapusunda 103/A pafta 994 ada 3 parselde kayıtlı 8743.78 metrekare yer üzerindeki 6 No'lu işyerinin satışına ilişkin. Halıkent Pazaryeri'ndeki Gül Mega Alışveriş Merkezi 20 Eylül 2005'te 250 milyon YTL muhammen bedelle açık artırma usulüyle ihaleye çıkarıldı.
İhaleye sadece iki firma girdi. Bunlardan biri Gül Mega Gıda, Tekstil, İnşaat, Turizm Sanayi ve Ticaret A. Ş. adına Ahmet Eski, diğeri ise Has Yem Sanayi Ticaret A. Ş. adına Mehmet Eski. İhaleyi, baba -oğula ait iki firmadan 260 bin YTL veren baba Ahmet Eski kazandı. Ahmet Eski'nin ihaleye katılan diğer firmanın da yönetim kurulu başkanı olduğu belirtildi.
İhalenin, Bayındırlık birim fiyatları ve piyasa şartlarının altında verildiği iddia edildi. CHP Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, işyerinin 1600 metrekare kapalı, 2 bin metrekare açık arsası olduğunu belirterek, "Bu işyeri, ihaleye çıkarılmadan önce sadece uzay çatısına 800 bin YTL harcanmıştır ama, maalesef burası 260 bin YTL'ye satılmıştır" dedi.
Aynı adreste iki rakip!
İhalelerden diğeri ise 'filler (alt temel malzeme) alımı'na ilişkin. Belediye tarafından 2005/35329 ihale kayıt numaralı filler alımı ihalesine Kartaş Ltd. Şti ve Avpaş Ltd. Şti katıldı. İhaleye katılan firmaların adreslerinin aynı olduğu, ihale dokümanını iki firma adına da Mustafa Karabulut adlı kişinin aldığı belirtildi. Karabulut'un her iki firmanın da yüzde 50'sine sahip olduğu iddia edildi.
CHP'li Coşkuner, "Balaman bir imparatorluk kurduğunu zannetti ve onun yıkılmayacağını düşündü. Biz de kendisine 'Çok imparatorluk yıkıldı' diye anlattık. Türkiye bir hukuk devleti. İçişleri Bakanı bu konunun üzerine gitmeli. Hukuki süreci hemen başlatmalı" diye konuştu.
Denetleme Komisyonu'nun MHP'li üyesi Uğur Bestelci, şu an 2005'e ait denetimlerin sürdüğünü söyledi. Gül Mega Alışveriş Merkezi'ne ilişkin ihale ilanının ada ve parsel numarası belirtilerek çıktığını, bu nedenle rekabet şartlarının tam oluşmadığını savunan Bestelci, ihale için oluşturulan kıymet değerini tespit eden takdir komisyonunun raporunun da açıklanmadığını ifade etti. İhalenin 200 bin YTL'den açıldığını belirten Bestelçi, "Burası çok kıymetli bir yer. Normalde 1.5 trilyondan az takdir bedeli çıkmaz" dedi.
Filler alımı konusunda da ihaleye giren firmaların sahiplerinin aynı olduğunu vurgulayan Bestelçi, şunları söyledi: "İhaleyi Avpaş adlı şirket kazandı. 3 Nisan'da yapılacak belediye meclisi toplantısında faaliyet ve denetleme komisyonu raporları okunacak. Belediyenin 2005'te yaptığı işlerin dökümü anlatılacak. Tespit ettiğimiz suç unsurlarını dile getireceğiz. Balaman'ın hukuki süreci başlatmasını bekleyeceğiz. Bu yapılmazsa suç unsuru gördüğümüz konularda İçişleri Bakanlığı veya savcılık nezdinde girişimde bulunacağız."
Balaman: Usule uygun
Başkan Balaman ise iddiaları reddetti. İhalelerin, ihale komisyonu huzurunda şeffaf bir şekilde yapıldığını kaydeden Balaman, iki ihaleyi de en uygun fiyatı veren kişinin aldığını, İhale Yasası'nda 'baba-oğul ya da aynı kişinin iki ayrı firması ihaleye giremez' diye bir hükmün bulunmadığını söyledi. Gül Mega Alışveriş Merkezi'nin arsasının daha önceki dönemde Eski'ye peşkeş çekildiğini ileri süren Balaman, kendini şöyle savundu:
'Geçen dönemin pisliği'
"Satış ihalesi ilanının çıktığı gazete karartılmış, ilan okunamıyordu. Bu arsayı Ahmet Eski zaten 10 yıllığına kiralamıştı. Son altı yılı kalmıştı. Ben onun olan bir şeyi kendi taktiklerimle ondan alıp ihaleyle ona geri sattım. 6 yılı daha vardı kullanabilirdi. Belediyeyi zarardan kurtardım. Geçen dönem yapılan pisliği temizledim. İki firma girmiş. Fiyatları uygunsa tek firma girse bile veririz. Valilik bilgi istedi ve dosya hazırlayıp gönderdik.
Filler alımı ihalesinde de yasaya uygun olduğu sürece aynı adresteki iki şirketin ihaleye girmesi normal. İçişleri Bakanlığı'ndan iddiaları araştırmak için bizzat müffettiş istedim. Onlar da inceleyecek. Bu kadar da olmaz. Bir insanın üzerine bu kadar gidilmez. İki yıldır bu oyunlarla mücadele ediyorum. İddiaları gündeme getiren CHP'li Coşkuner'e 'Git mahkemeye' diyorum gitmiyor, karalıyor."