CEO'lar nisanda geliyor

Türkiye'ye daha fazla yabancı sermaye çekilmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılacak adımları belirlemek amacıyla ilk kez 2003'te uluslararası dev...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'ye daha fazla yabancı sermaye çekilmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılacak adımları belirlemek amacıyla ilk kez 2003'te uluslararası dev şirketlerin CEO'larının katılımıyla gerçekleytirilern Yatırım Danışma Konseyi, bu yıl 29 Nisan'da toplanacak. İlkinde olduğu gibi yine İstanbul'da toplanacak olan Yatırım Danışma Konseyi'ne daha fazla katılım hedefleniyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak Konsey toplantısına, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo de Rato ile uluslararası kuruluş ile uluslararası şirketin başkan ve CEO'ları davet edildi. Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, toplantının 29 Nisan'da yapılmasının planlandığını, katılımcıların verecekleri yanıtların tarihi kesinleştireceği ifade edildi. Bu arada, 2003 yılı Mart ayında yapılan ilk toplantıda uluslararası şirket başkan ve CEO'larının belirlediği 13 maddelik sorunlarla ilgili olarak Hazine tarafından yayımlanması gereken rapor tamamlanmasına rağmen henüz yayımlanmadı.
Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada, konseyin ilk toplantısında belirlenen 13 maddenin hiçbirinde bir gelişme sağlanmadığını vurgulayarak, "Hiç yeşil ışık olmadı. Işıklar hep kırmızı ve sarı" demişti.
Türkiye'nin 2004'te ekonomi politikalarında başarı sağlaması ve göstergelerdeki iyileşmeler ile AB'den 17 Aralık'ta alınan müzakere tarihi bu yılki Yatırım Danışma Konseyi toplantısının önemini artırıdı. Türkiye'nin, üç yılda 5 milyar dolarlık yabancı sermayeyi hedeflemesi de bu alanda adım atılması isteğini pekiştiriyor.
Konseyin ilk toplantısına, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, IMF temsilcileri ile 2003 cirosu 830 milyar doları bulan 19 şirketin başkan ve CEO'ları katılmıştı. Ford, Citigroup, Newmont Mining, Metro, Siemens, Lafarge, BNP Paribas, Arcelor, Hyundai, Kim, Nunza, Unilever, ISCAR, Nestle, Merloni, Fiat, Pirelli, Toyota, Nortel Network başkan ve CEO düzeyinde temsil edilmişti.
BNP ve Metro lafta kalmadı
Konseyin geçen yılki toplantısına katılan BNP Paribas'nın Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Jacques de Larosiere görüşlerini aktarmakla kalmayıp toplantı üzerinden bir sene geçmeden Türkiye'de yatırım yaptı. BNP Paribas geçtiğimiz hafta içinde sonuçlanan ortaklık görüşmeleri sonunda Türk Ekonomi Bankası'nın yüzde 84'üne sahip TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50'sine 216.8 milyon dolar karşılığında ortak oldu. Öte yandan önceki gün de Metro Grup CEO'su Hans Joachim Körber Türkiye'ye mevcut yatırımlarına ek olarak 300 milyon dolarlık yatırm yapacaklarını açıklamıştı.