CEO'lara yeni davet

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) olağan meclis toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, mart ya da nisanda uluslararası firmaların patron ve CEO'larını Türkiye'ye çağıracaklarını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) olağan meclis toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, mart ya da nisanda uluslararası firmaların patron ve CEO'larını Türkiye'ye çağıracaklarını söyledi. Tayyip Erdoğan, ekonominin düzeldiğini belirterek, "Türkiye'yi birlikte yüzüncü doğum yıldönümüne hazırlamalıyız. Enflasyon, faiz indi. Çark dönmeye başladı. Bunu birlikte başaracağız' dedi.
Geçen yıl mart ayında büyük firmaların patron ve CEO'larıyla gerçekleştirilen toplantıyı hatırlatan Erdoğan, "Bu yıl da kendilerini yine davet edeceğiz. Patronların yanı sıra IMF ve Dünya Bankası'nın başkanları da gelecek. Türkiye ekonomisini konuşacağız. Kendilerine bu kez yatırımlarınızla gelin, artık Türkiye'ye yatırım yapma zamanı. Geçen yıla göre çok önemli mesafeler aldık diyeceğiz. 'Sizin de yatırım planlarınız olduğunu yakından biliyorum. Bu beni sevindiriyor. Yatırımlara devam edin" diye konuştu.
Erdoğan, yeni yasama döneminde yolsuzlukların üzerine gitmeyi kolaylaştıracak yasalar çıkarılacağını ve hortumcular için ağır cezalar getirileceğini sözlerine ekledi. AB'den ekonomiye, yurtdışı çıkış harcından teşvik yasasına, toplu konuttan Kıbrıs meselesine kadar çok çeşitli konulara değinen Erdoğan şunları söyledi:
Yolsuzluklar: Yeni yasama döneminde yolsuzluk yapanlara karşı çok ağır cezalar getireceğiz. Yasaların idari uygulamasının da takipçisi olacağız. Hortumcular, yolsuzluk yapanlar bedelini ödeyecek. Sadece ilaç yolsuzluğunun önlenmesiyle devletin ne kadar kâr yaptığını gazeteler yazdı. Bundan sonra hortuma izin vermeyeceğiz.
Toplu konut: Mamak ve Altındağ'ı yıkacağız. Kırk beş, elli metrekarelik evler yapılacak. İstanbul'da da böyle olacak. Bu konuda acırsak acınacak hale geliriz. Evlerin peşinatı olmayacak. Sadece 100 YTL ödenecek. Onu da ödeyemezlerse vakıflar ödeyecek. 65 metrekare ev de var. Bunlar 15 yıl vadeli olacak. Aylık taksitleri 200 YTL olacak.
Teşvik Yasası: Bazıları Teşvik Yasası'ndan memnun, bazıları ise değil. 49 ili temsilen gelenlerin hepsi teşekkür etti. Diğerleri ise 'Yaktın bizi' diyorlar.
Avrupa Birliği: Önümüzdeki yorucu süreçte sadece devletin ağırlığı olmayacak. STK'lar, işadamları, medya ve tüm halkımızla el ele verip çalışmaları yürüteceğiz. Türkiye'yi ekonomik ilişkilerin dorukta olduğu Fransa bile tanımamış. Kendimizi tanıtacağız.
Kıbrıs: Bu konudaki duyarlılığımızı farklı yerlere çekmeye çalışanlar yanılıyorlar. Üç konuda kırmızı hattımız var. Etnik milliyetçiliğe de, bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız. Bunun için Köy Hizmetleri'ni il özel idarelerine devrediyoruz. Türkiye'nin 4 bin kilometrelik ham yolu yapılacak.
Duble yollar: Medeniyet, yollarla ölçülür. Duble yola ağırlık vereceğiz.
Ekonomi rayında gidiyor: Türkiye, bugün borçlarını çok rahatlıkla çevirebiliyor. Kredibilitesini de sürekli olarak artırıyor. Türk tahvillerine 13 milyar dolar teklif geldi, 2.5 milyar dolarlık satış oldu. Artık yabancılar Türkiye'ye güveniyorlar. Un, yağ, şeker var. Gelin helvayı birlikte yapalım ve birlikte afiyetle yiyelim.
Polisin durumu ortada: Bugün devlette çalışanlara istediğimiz paraları veremiyoruz. Bunu sağlamak için yolsuzlukların bitmesi, kayıt dışının önlenmesi gerekiyor. Polisin durumu da ortada. Zor şartlarda görev yapıyorlar. Onlar da insan; bir sabırları var. Bazı olaylar karşısında ortaya koydukları tepkiyi, bir yerlere zumlamanın anlamını çıkaramadım.