Cep abonesine uyarı

Kayıt dışı cep telefonu kullanıcılarına, GSM operatörleri aracılığıyla 15 gün içinde iki defa, kayıt yaptırmaları için uyarıda bulunulacak.

ANKARA - Kayıt dışı cep telefonu kullanıcılarına, GSM operatörleri aracılığıyla 15 gün içinde iki defa, kayıt yaptırmaları için uyarıda bulunulacak.
Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmeliği, kayıt dışı telefonların 13 Aralık'a kadar kayıt başvurularının yapılmasını öngörüyor.
TK, oluşturacağı veri tabanıyla cep telefonlarını 'Kara', 'Gri' ve 'Beyaz' listeler şeklinde izleyecek. Elektronik kimlik bilgilerinde sorun olmayan tüm cihazlar 'Beyaz', hizmet dışı bırakılması gereken cihazlar 'Kara', bu iki liste kapsamı dışında kalan cihazlar ise 'Gri Liste'de yer alacak. İşletmeciler, 'Kara Liste'de yer alan cihazları hizmet dışı bırakarak, bu cihazları kullanmaya teşebbüs edenler hakkında kurum tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulması için, bu abonelerin bilgilerini her gün Merkezi Mobil Cihaz Kimlik Tanımı Veri Tabanı'na (MCKS) gönderecek.
İşletmeler, 'Gri Liste'deki cihazların Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği bilgilerini MCKS'ye gönderecek ve aboneye cihazın Beyaz Liste'de olmadığına dair kısa mesaj iletecek. Gri Liste'deki cihazların kaçak olduğu saptanırsa, bu cihazları kullananlar hakkında TK, savcılığa suç duyurusunda bulunacak.