Cep satışına ÖTV freni

Maliye Bakanlığı'nın önceki gün cep telefonlarına da yaptığı ÖTV zammı nedeniyle satışların 'dibe' vurduğu belirtildi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Maliye Bakanlığı'nın önceki gün cep telefonlarına da yaptığı ÖTV zammı nedeniyle satışların 'dibe' vurduğu belirtildi. Cep telefonundaki yüzde 6.7'lik ÖTV'nin yüzde 20'ye yükseltilmesiyle sektörde fiyatlar ilk günden yüzde 10'e yakın zamlanırken, artışın tam anlamıyla hafta sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.
Bakanlığın zamdan stoktaki ürünlerin etkilenmeyeceğini açıklamasına rağmen, sektörün az stokla çalışması nedeniyle zammın ürün fiyatlarına yansımasının kısa olacağını söyleyen Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Başkanı Murat Dursun, "Şu anda zamlanmayan ürünler de var ancak stoklardaki ürünlerin az olması nedeniyle birçoğu sıfırdan yüzde 10'a varan oranda zam gördü. Ancak asıl zam hafta sonunda olacak. Çünkü stoklar tükeneceği için ÖTV zammı cep telefonlarına yüzde 10-15 fiyat artışı olarak yansıyacak" dedi.
'Tasvip etmiyorum'
Tüketicinin zamma hemen tepkisini verdiğini ve pozisyon aldığını aktaran Dursun, "Tüketici ürünler zam görmemiş olsa bile, zam geldiğini düşünerek alımlarını durdurdu. Satışlar dibe vurdu. Benim 14 mağazam var. Dünden beri malların hepsi raflarda duruyor" diye konuştu. Dursun konuya ilişkin şunları söyledi: "İthalatçılar her gün gümrükten mal çekerler. Bu malların perakendeciye yansıması birkaç günü bulur. Bu yüzden iki gün içinde ürünlerin zam görmesini tasvip etmiyorum."