Cep telefonları Avrupa'dan önce Türkiye'de 'kart' oldu

Cep telefonları Avrupa'dan önce Türkiye'de 'kart' oldu
Cep telefonları Avrupa'dan önce Türkiye'de 'kart' oldu
Visa Europe ve Akbank, cep telefonundan temassız ödeme yapmayı sağlayan sistemi ilk kez Türkiye'de başlatacak

 

 

 

İSTANBUL - Mobil bankacılık ve kredi kartı kullanımında Avrupa’ya örnek olan Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşiyor. Cep telefonundan ödeme yapılmasını sağlayan sistem Akbank ve Visa Europe işbirliğiyle Avrupa’dan önce Türkiye’de başlıyor.
Yapılan işbirliğiyle, hafıza kartı girişi olan cep telefonu sahipleri telefonlarına NFC özellikli bir hafıza kartı takarak (micro-SD) dünyadaki tüm Visa temassız alışveriş noktalarında mobil ödeme yapabilecek. Yeni ödeme sistemi dün Akbank ve Visa Europe temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

‘85 milyon cep var’
Türkiye’de mobiliteye önem veren, teknolojiyi çok yakından takip eden çok geniş bir kesim olduğunu söyleyen Akbank Genel Müdürvekili Hakan Binbaşgil, “Türkiye’de 85 milyon cep telefonu kullanıcısı ve çok genç bir nüfus var. Bu da ‘özgür bankacılığın’ önünü daha da açıyor. Akbank ‘özgür bankacılık’ın temellerini yıllar önce attı. Yeni mobil ödeme teknolojisiyle müşterilerimizin bankacılığı ileride daha da özgür biçimde yapabilmeleri için önemli bir adım atıyoruz” dedi.

‘Avrupa’da söz sahibiyiz’
Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ise Türkiye’nin artık yüksek hacimlerinin yanı sıra, ödeme ürünleri tasarımı konusunda da Avrupa çapında söz sahibi bir pazar haline geldiğini vurguladı. Ülman, “Fikirlerin doğduğu, geliştirildiği, uygulandığı bir inovasyon merkezi durumuna gelen Türkiye’nin ilkleri Avrupa’daki ödeme çözümlerinin yönünü belirliyor” diye konuştu.

Hafıza kartı girişi yetiyor
Türkiye’nin, Visa Europe’un mobil ödeme stratejisinin çok önemli bir ayağı olduğunu vurgulayan Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak ise şunları söyledi: “Yine Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilke imza atarak hafıza kartı tabanlı temassız mobil ödemeleri uygulamaya geçiriyoruz. Bu teknoloji sayesinde daha çok tüketicimiz temassız mobil ödemelerin güvenliğinden ve kolaylığından faydalanabilecek. Türkiye’de hafıza kartı girişi bulunan telefon sahipleri cep telefonlarını Visa temassız kartına dönüştürebilecek.” (Radikal)

Operatör fark etmiyorYıl sonunda hayata geçirilmesi planlanan proje ile şimdiye kadar olduğu gibi NFC teknolojisine uyumlu cihazların alınmasına gerek kalmayacak. 

NFC teknolojisi nedir?
NFC teknolojisi, farklı bir frekans üzerinden çalışması ve 10 metre yerine birkaç santimetrelik mesafede çalışması ile Bluetooth’tan ayrılıyor.
Temassız bir işlev olan NFC, cep telefonlarıyla ödeme, ulaştırma ve bilet işlemlerinden, tek bir dokunuşla televizyona fotoğraf gönderen dijital kameralara kadar çeşitli cihazlarda kullanılıyor.
Akbank ve Visa Europe’un projesiyle hafıza kartı kullanımına uygun cihazlara sahip tüketiciler, cep telefonlarını kolayca kredi kartı gibi kullanabilecek.
Bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin cep telefonlarını kredi kartı olarak kullanabilmek için halihazırda abonesi oldukları GSM operatörünü değiştirmeleri, yeni bir SIM kart ya da cihaz satın almaları da gerekmeyecek. Mobil ödeme fonksiyonuna ek olarak hafıza kartı dijital bellek imkânı da sunarak kullanıcıların müzik, video ve fotoğraf depolamak için hafıza genişletme avantajını da sunacak.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İstanbul