Cep telefonu abonesine hizmet güvencesi

Cep telefonu abonesine hizmet güvencesi
Cep telefonu abonesine hizmet güvencesi

BTK kararında vatandaştan gelen şikayetlere yer verildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonu abonelerinin tepkisini çeken, tarife paketlerinin kapsamı, miktarı ve uygulama esaslarında değişiklik yapılmasının önüne geçecek bir karar aldı

ANKARA - Cep telefonu işletmecileri, tarife paketleri dışında tutulan hizmetlerin kapsam, miktar ve uygulama esaslarında yapacakları değişiklikleri, BTK 'ya bildirmeden yapamayacak.

Vatandaştan gelen şikayetlere yer verilen BTK kararında, “Elektronik haberleşme hizmetlerinin son kullanıcılara sunulmasında, işletmecilerin, ücretler yanında abonelik paketleri ile sunulan hizmetlerin kapsam, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarında kapsamlı değişiklikler yapabildikleri, bu değişikliklerin de tüketici nezdinde memnuniyetsizliğe yol açabildiği görülmektedir. Gelecekte bu yönde yaşanması muhtemel tüketici memnuniyetsizliğinin önlenmesini teminen tarife değişikliklerinin kapsamına ilişkin bir düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır” ifadesine yer verildi.

Kararda, belirli bir ücret karşılığında belirli miktarda elektronik haberleşme hizmeti (ses, SMS , veri) kullanımını içeren paketlerde faturayı etkileyen paket ücreti, paket aşım ücreti, ücretlendirme periyodu gibi unsurlarında yapılacak değişikliklerin abonelik paketine ilişkin bir değişiklik olduğu kaydedildi. Paket değişikliği dışında kalan, elektronik haberleşme hizmetinin miktarı, çeşidi ve uygulama esaslarında değişiklik yapılmasının yeni bir abonelik paketi olduğu ifade edilen kararda, bu tip değişikliklerin yeni tarife bildirimi olarak BTK'ya sunulması gerektiği kaydedildi.(aa)

bigPara.com