Cep telefonunda lider Çin, Türkiye dünya 10'uncusu

Hannover Fairs Interpro A.Ş (HİFAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi Doris Peterson, EITO verilerine göre dünyada iki milyar cep telefonu kullanıcısı olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Hannover Fairs Interpro A.Ş (HİFAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi Doris Peterson, EITO verilerine göre dünyada iki milyar cep telefonu kullanıcısı olduğunu söyledi. Toplam 6.5 milyarlık dünya nüfusu göz önüne alındığında, her üç kişiden birinin mobil iletişim tekniklerini kullandığına dikkat çeken Peterson, ülke bazında en çok cep telefonu kullanılan ülkenin Çin olduğunu, Türkiye'nin ise cep telefonu kullanıcı sayısı bakımından dünya 10'uncusu olduğunu açıkladı.
Bugün kapılarını açacak olan Avrasya'nın en büyük bilgi teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia'yı organize eden HİFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Doris Peterson, EITO (European Information Technology Observatory) istatistiklerinden örnekler verdi.
Peterson, dünyada 16-24 yaş arasındaki neslin medya tüketiminin büyük ölçüde değiştiğini belirterek, "Bu gençler haftada ortalama üç saatlerini sanal dünyada geçiriyor. Toplam nüfusa kıyaslandığında bu grup haftada yedi saat daha az TV seyrediyor" dedi.
Peterson, bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisinin son 10 yıl da satışlarını ikiye katladığını, "2006 ile 2007'nin de istikrarlı geçeceğini aktardı.